08/12/2009 20:19
MESLEĞİN MUTFAĞINDA YÖNETİCİLİK

KARİYER VE FİNANS İLİŞKİSİ

Spor yöneticiliği, yapılan organizasyonun kimliğine, zamanına, katılımcı veya personel sayısına, kullanılan tesis ve malzeme miktarına, kısa ve uzun vadede belirlenen hedeflere bağlı olarak şekillenmektedir. Spor yöneticiliğinin, yukarıda saydığımız şartlara bağlı olarak, bazen bir spor tesisinde işletmeci, bir şampiyonada teknik koordinatörlük, spor kulübünde idari menajerlik veya bir eğitim kurumunda spor etkinliklerini ve derslerini planlayan bir kimlikle tanımlanması mümkündür.,. Spor genel kültürünü ilk temellerinin atıldığı, bireysel yeteneklerin keşfedildiği ve yönlendirildiği, seviyelere bağlı olarak kas gruplarının düzenli olarak ilk kez çalıştırıldığı, motor becerilerin ilk çalışmalarının yapıldığı, kazananın sevincini ve kaybedenin üzüntüsünü ilk kez kontrol ettiği, kurallı oyunun ilk tanıtıldığı ders beden eğitimidir. Bu çalışma raporunda işin hep mutfağında yer almayı ilke edinmiş, mesleğini seven ve daima mesleki heyecanını, hedeflerini yitirmemiş, deneyimlerini ve tecrübelerini sportif organizasyon ve projelerle hayata geçiren öğretmeni, rekreatif çalışmalarıyla da bir yöneticiyi anlatacağız.

Kubilay Çimen 1967 doğumlu. Sporla ilk olarak 6 yaşında tanışmış 8 sene aralıksız boks sporu yapmıştır, Fenerbahçe kürek şubesinde 2 yıl antrenmanlara katılmıştır.

1985 yılında Marmara Üniversitesi, Atatürk Eğitim Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor Bölümünü derece ile kazanmış ve 1989 yılında mezun olmuştur. Lisans eğitimi sırasında ders programı dışında, fizik tedavi ve iyileştirme, statiksel yöntemler, Türk spor tarihi derslerini tercihen almıştır. Yine aynı dönemde boks antrenörlük seminerine katılarak 19 yaşında çalıştırıcı belgesine sahip olmuştur. Yüzme ana branşından mezun olmuş ve lisans dönemine 2 gençlik kampına katılarak daha sonraki yıllarda çok faydasını göreceği, bu kamplarda lider öğrencilik görevini üslenmiştir. Yine aynı dönemde İzci Liderliği kampına katılarak izci lideri belgesi almıştır. Mezun olduğu yıl Avusturya Viyana Spor Akademisi yüksek lisans programına kabul edilmiştir.Ayrıca M.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü, “Spor Yönetimi “ Yüksek Lisans Programını kazanmış ve başarıyla tamamlamıştır. 1989- 1991 yılları arasında Spor Yazarları Derneği, Yaz Okulları Yüzme Eğitmenliği ve koordinatör yardımcılığı, Erkanlı Tatil Köyü, Yüzme Öğretmenliği ve Havuz Animatörlüğü, Özel Ahmet Şimşek İlkokulunda Beden Eğitimi Öğretmenliği yaparak mesleğe ilk adımlarını atmıştır. Bu dönemde bodrumda İngiliz eğitmenlerin yaptığı bir aylık ilk yardım seminerine katılarak ilk yardım sertifikası almıştır.

1991–1992 yılında Asfa Eğitim kurumlarında beden eğitimi öğretmeni olarak çalışmış, bu dönemde 2 önemli spor organizasyonu planlamış ve sonuçlandırmıştır. Koordinatörlüğünü yaptığı bu 2 organizasyon finans kimliği ve katılımcılarının sayısı itibarı ile ilk tecrübe olduğundan mesleki açıdan büyük önem taşımaktadır.

•Özel bir dershanenin halı saha turnuvası; Avrupa yakası ve Anadolu yakasında yapılan bu turnuvaya toplam 35 okul ( lise ) katılmıştır. İlk 3 takıma, gol kralına Özel ödüller ve üniversite hazırlık bursu verilmiştir.Hafta sonu spor kursları (jimnastik, karate, futbol, masa tenisi, halk oyunları, judo)

1992 öğretmenliğe başlamış ve ilk yılında 6 branşta takım oluşturmuş. İl , ilçe ve özel turnuvalara katılmış atletizm kros kız- erkek, basketbol erkek, voleybol kız, masa tenisi kız- erkek, güreş, futbol branşlarında başarılara imza atmıştır.

1992 Yılında “ Kitle Sporunun Teşviki Açısından Tesis Politikaları, Zonguldak İl Uygulaması “ konulu tezini vererek yüksek lisansını tamamlamıştır.

1993- 1994 yılında askerlik görevini asteğmen olarak tamamlamış, bu görev sırasında

M.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü, “Spor Yönetimi” Doktora Programını kazanarak kaydını dondurmuştur.

Doktora eğitimine başlamış ve 1994 yılı sonunda Dumlupınar Üniversitesi, Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Öğretim Görevlisi olarak göreve başlamıştır. Bu dönemde Yüzme uygulaması ve antrenman bilgisi, Spor Masajı, liderlik ve Kampçılık, İlkyardım Derslerine girmiş, Voleybol’da Teknik, Voleybol’da Taktik, Liderlik ve Kampçılık, İlk Yardım Konulu kitap çalışmaları yapmıştır.

1997 yılında “ Suda yapılan egzersizlerin rekreatif uygunluğu ve ülkemiz termal tesislerinin projelendirilmesi “konulu tezini vererek doktorasını tamamlamıştır.

1997/1999 Ö. Boğaziçi Eğitim Kurumları, Uygulamalı Dersler Bölüm Başkanlığı görevine getirilmiş.Bu dönemde istanbul ili genelinde 70 okulun katılımı ile 8 branş ( atletizm, Basketbol Bisiklet, futbol, Masa Tenisi, oryantrik, Step. Voleybol )20 kategoride 5 ayrı spor tesisi ve açık alanda 15 gün süre ile yapılan Spor Şenliğinin Teknik Koordinatörlüğünü yapmıştır.

•Basketbol Branşında İdareci olarak,

Yıldız Kız İstanbul 1.liği, Türkiye 3.lüğü.

Genç Kız İstanbul 1.liği ( 2 kez)

Türkiye 1.liği ( 2 kez)

Dünya 2.liği

Genç Erkek İstanbul 1.liği ( 2 kez)

Türkiye 3.lüğü, 2.liği dereceleri elde edilmiştir.

Bu dönemde kız takımı idareciliği ile il dışı ve yurt dışı turnuvalarda önemli tecrübeler kazanmıştır. Aynı kurumda spor etkinlikleri günü planlamış ve etkinliklerde Step, aerobik, basketbol, yüzme, binicilik, voleybol, günü birlik ve yatılı kamp programları uygulamıştır.

Aktif spor yaşantısına geri dönerek doğa sporları ile uğraşmış, sonradan organizasyon tecrübesi kazanmak için 7 macera yarışına katılarak önemli başarılar elde etmiştir.

1999/2005 yılları arasında Ö.Acarlar Eğitim Kurumları, Uygulamalı Dersler Bölüm Başkanlığı yapmıştır.

•“Okul Öncesi ve i.Ö. 1. Kademede (1.2.3. Sınıflar ) Özel Beden Eğitimi Programının Geliştirilmesi ve Uygulama Çalışmaları” İst.2001

•“Okul öncesi ve İ.Ö. 1. Ve2. Kademede Beden Eğitimi Derslerinin ( Tam Öğrenme Modeline Uygun Olarak) Diğer dersler ile Entegrasyonu ve program geliştirilmesi”İst. 2001.

•“Okul Öncesi ve İ.Ö. 1. Kademede Fiziksel Gelişimin Takibi ve Analizleri”İst. 2001.2002.2003. devam ediyor.

•“Özel Okul Öğrencilerinin uygulamalı Derslerdeki eğilimleri ve Beklentilerinin Tespitine Yönelik Araştırma”İst. 2001/2002.

•Beden Eğitimi Derslerinin Tam Öğrenme Modeline uygun olarak, tüm alanlar ile entegrasyonunun yapılması ve uygulaması. ( 6 yıllık çalışma dönemi )

Çalışmaları yapılmıştır.

2006/2007 yılları arasında halen çalışmakta olduğu özel eğitim kurumunda ,

•İlköğretim ve orta öğretim öğrencilerinin sportif eğilimleri. İstanbul 2006–2007

•Bu araştırma Muğla Üniversitesi Spor Bilimleri Kongresinde Bilimsel Araştırma olarak sunulmuştur.

•Vakıf Spor kulübüne ait olan Yüzme havuzu ve spor salonu kullanım ve çalışma programı yeniden planlanarak hizmete açılmıştır.

•Beykent Üniversitesi Eğitim Yönetimi Yüksek Lisans Programı Eğitmenliği.

Tez ve Proje Danışmanlıkları.

•Yaz ve Kış Spor Okulları Koordinatörlüğü, Seminerler, Spor şenlikleri teknik Koordinatörlüğü.

•Eğitimde Toplam Kalite Çalışmaları “ Araştırma- Geliştirme Komisyon Üyeliği”

•Okul Öncesi ve ilköğretim çocuklarında “Oyunlarla Öğretim” Kitap çalışması ( basım aşamasında)

2006 yılında Süper Lig hakemlerinin Ankara ve Bursa’da özel bir proje ile eğitimlerinin yapılması önemli çalışmalar arasındadır. Bu çalışmada hakemlere futbol sahası içinde bir parkur hazırlanarak, algı algıda seçicilik, yüksek konsantrasyon, konsantrasyonda devamlılık, takım çalışması, stres altında çabuk ve doğru karar verebilme değerlerinin gelişim ve ölçüm çalışması 15 kişilik bir ekiple yapılmıştır.

Yine aynı dönemde birçok şirkete rekreaktif faaliyetler ve özel eğitim programları planlanmış ve uygulanmıştır. Bu organizasyonlar in-door ve aut-door olarak uygulanmıştır. Halen bir eğitim ve bir spor organizasyon şirketine proje danışmanlığı yapan Kubilay çimen haftada 16 saat derse giren ve uygulamalı dersler bölüm başkanı olarak da çalışmaktadır...

Araştırmalar:

•Boks Branşı İstanbul İl Temsilciliği Düzeyinde “ Faaliyet Programının İncelenmesi ve İşleyişin değerlendirilmesi” İst.1990

•“İl Ceza Kurullarının Teşkili , Görevleri ve Problemlerine Yönelik Teklifler”. İst.1990.

•“Sportif Malzemelerin Standartları,nitelik ve Sınıflandırılması”. İst.1993.

•Spor Hukukunun Güncel Sorunları” İl Disiplin Kurullarının Teşkili, işleyiş ve Problemleri.”İst.1994.

•“Sportif Malzemelerde Standardın Önemi”İst. 1995.

•“Yüzmenin Rekreaktif Uygunluğu” Kütahya.1995

•“Eğitim Psikolojisi Kitaplarında Hareket Gelişimi Konularının Araştırılması.” İst.1994.

•“Yüzmenin İnsan Hayatındaki Yeri ve Önemi.” Kütahya 1994.

•“Beden Eğitimi Öğretmeninin Asli Görevleri” Kütahya 1995.

•“İlk ve Orta öğretim Kurumlarında Beden Eğitimi Bölümüne Yeni Bir Kadronun Tahsisi Konulu Araştırma” Kütahya 1995.

•“Okul Öncesi Dönemde Hareket Gelişimi, Zihinsel ve Sosyal Gelişimin İncelenmesi” İst. 2000.

İLETİŞİM

kubilaycimen@yahoo.com

Önceki
Önceki Konu:
Murat Özveri
Sonraki
Sonraki Konu:
Erol Manisalı

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: