Kurban bayramı - Bilgiler
10/03/2013 10:00
Bayramlar dargınlıkların unutulduğu, milli ve dini duyguların, inançların, örf ve adetlerin uygulandığı, sevgi ve dostluğun paylaşıldığı günlerdir. Kurban ve Ramazan bayramı olmak üzere iki dini bayramımız vardır.

Kurban bayramı, hicri takvime göre Zilhicce ayının onuncu gününden itibaren dört gün boyunca müslümanlar tarafından kutlanan dini bir bayramdır. İslam Dini'nin belirttiği bazı hayvanları keserek kutlanır ve bir ibadettir.Bir çok ülkede dini bayram olarak kabul edilmekle birlikte o günlerde resmi tatil ilan edilir. Kurban ve Ramazan bayramının arife günlerinin sabah namazından bayramın son gününün ikindi namazına kadar teşrik tekbirleri okunur. Teşrik'i tekbir şu şekilde okunmaktadır;

"Allahü Ekber Allâhü Ekber Lâ ilâhe İllâllahü Vallâhü Ekber, Allâhü Ekber ve Lillâhi`l-Hamd"

Kurban bayramı, Hz. İbrahim peygamberim Allah'a bir adakta bulunmasından doğmuştur. Hz. İbrahim, bir çocuğu olduğunda onu Allah'a kurban edeceğini adamıştır. Çocuğuna kavuşup, yetişkin yaşa getirdikten sonra kurban edeceği sıra Cenab-ı Hak gökyüzünden bir koyun indirerek Hz. İbrahim'e onu kesmesini söylemiştir. O günden sonra da Kurban Bayramı'nda kurban kesimi dinimizce bir ibadet sayılmıştır.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: