08/12/2009 20:21
Hollywood'un en seksi kadın yıldızlarından biri olarak bilinen Lauren Bacall, gerek Humprey Bogard ile yaşadığı büyük aşkla gerek canlandırdığı seksi karakterlerle sinemanın ölümsüz figürlerinden biri olarak sinema tarihindeki yerini aldı. Bacall, 16 Eylül 1924’de New York’ta dünyaya geldi. Küçüklüğünden itibaren güzelliği ile herkesi büyülemeye başlayan aktristin annesi sekreter, babası ise bir tezgahtardı.

Henüz küçük bir çocukkken dansa büyük ilgi duyan Bacall, dansçı olmayı kafasına koymuşken çevresinden gelen önerilerle oyunculukta şansını denemeye karar verdi. Liseden sonra Bacall, yıldız olma düşlerini gerçekleştirebilmek için Amerikan Drama Akademisi'nde eğitim gördü. Okulu bitirdikten sonra güzelliği keşfedildi ve model oldu. Modellik yapmanın yıldız olma şansını arttıracağını düşünen Bacall, kısa sürede ünlendi ve yönetmen Howard Hawks tarafından başrol oynamak üzere teklif aldı.

1941 yapımlı "To Have and Have Not" filminde Humprey Bogard ile başrol oynayan Bacall, filmde güzelliği ile herkesi büyüledi. Bacall’ın güzelliğinden etkilenenler arasında filmin diğer başrol oyuncusu Humprey Bogard da vardı. Bogard ve Bacall arasındaki aşk bu filmle başladı. Bacall da bu filmle tanınan bir oyuncu haline geldi.

1946 yılında,aynı üçlü bir kez daha toplanarak ünlü bir klasiğe imza attılar; "The Big Sleep". Ancak bu filmin ilk filmden bir farkı vardı çünkü Humprey Bogard ile Lauren Bacall bu filmde karı koca olarak rol almışlardı. Çift ilk filmlerinden sonra 21 Mayıs 1945 tarihinde dünya evine girdiler. Ayrıca "The Big Sleep" filmi Bugard-Bacall markasını sinemaya kazandırmıştı.

Çift, bu filmden sonra da sıkça birlikte film çevirdi. 1953 yılında çevirdiği "How to Marry a Millionaire" seksi kadın imajını perçinlerken, Marilyn Monroe ile karşılaştırılmasına neden olmuştu. 1957’de, Bacall hayatının en kötü dönemini geçirdi ve büyük aşk yaşadığı kocasının kanserden ölümü üzerine iki çocuğu ile yalnız kaldı. 1957’de Gregory Peck ile çevirdiği "Designing Woman" onun için teselli niteliğindeydi. "The Gift of Love", "Shock Treatment" ve "Sex and the Single Girl" gibi filmler Bacall’ın sinemanın seksi yıldızları arasında anılmasına katkıda bulunurken, sinemasal adına pek bir özellik taşımıyorlardı.

Kariyeri boyunca birçok erkek starla birlikte rol alan Bacall, en başarılı olduğu filmlerin kocası Humprey Bogard ile rol aldıkları olduğu belirtiyor. 90’larda bile sinemadan kopmayan ve sıkça olmasa da belirli aralıklarla beğendiği projelerde rol alan güzel yıldız, tüm kariyeri boyunca oyunculuğu ile kendinden söz ettiremezken bu son döneminde oyunculuğunu ön plana çıkarmaya çalıştı.

1997’de Barbra Streisand’ın ünlü filmi “Mirror Has Two Faces”de Hannah Morgan karakterini canlandıran yıldız bu filmdeki performası ile Oscar’a aday oldu. Lauren Bacall, Humprey Bogard’ın 1957’deki ölümünden dört yıl sonra, 1961 yılında, Jason Robards ile evlendi ancak çift 1969’da boşandılar. Bacall’ın Bogard’dan Leslie adlı bir kızı ve Stephen adlı bir oğlu var. Bugün sinemanın en seksi yıldızları arsındaki yerini koruyan Bacall, 1995 yılında Empire dergisi tarafından sinemanın en seksi 50 insanı anketinde altıncı olmuştu.

Önceki
Önceki Konu:
Rita Hayworth
Sonraki
Sonraki Konu:
Sophia Loren

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu