08/12/2009 20:19
1950 yılında İstanbul’da doğdu. Yahudi asıllı Türk yazar, çevirmen, gazeteci ve köşe yazarıdır. Çeşitli yayınevlerinde edebi eser çevirmenliği, çeşitli yerli ve yabancı yayın kuruluşlarında serbest gazetecilik yaptı. Evli ve iki erkek çocuk annesi.

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi 'nden mezun olduktan sonra Fransızca'dan Türkçe'ye kitap çevirileri yaptı. 1986-96 yılları arasında Şalom gazetesinin kültür servisinde editör olarak çalıştı. Bu sırada Nokta Dergisi ni, Yeni Yüzyıl ve Cumhuriyet gazetelerine, ayrıca Liberation, L'Arche ve Tribune Juive adlı Fransız gazetelerine yazılar yazdı.

Fransızca'dan Türkçe'ye çevirdiği ünlü isimler arasında Simone de Beauvoir, Ivan Illich, Marie Cardinal ve Paul Valery var. İlk kitabı "Türkiye'de Aydınların Gözüyle Yahudiler" adını taşıyor. "Kimsin Jak Samanon?" adlı büyükannesinin anılarını topladığı kitabı da yüzyılın başında bir cemaatin yaşam biçimini, sorunlarını, içinde bulunduğu ortamın bireyleriyle ilişkilerini ve Genç Cumhuriyet'te meydana gelen politik olaylara bakışını öznel bir yaklaşımla aktarma amacını taşıyor.

ESERLERİ:

Türkiye'de Aydınların Gözüyle Yahudiler, Kimsin Jak Samanon?, Yüzyıl Sonu Tanıklıkları, Mazhar Osman, ve tarihçi, yazar ve düşünür Munis Tekinalp'ın (Moiz Kohen) yaşam öyküsünü konu alan Bir Kimlik Arayışının Hikayesi. Behmoaras, ileri düzeydeki Fransızca bilgisinin yanı sıra İtalyanca, İngilizce ve İspanyolca da biliyor.

Önceki
Önceki Konu:
Macit Gökberk
Sonraki
Sonraki Konu:
Kandemir Konduk

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler:
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi