08/12/2009 20:17
(1876 San Fransisco, ABD - 1916 California, ABD) ABD'li roman ve öykü yazarı. Yoksul bir ailenin çocuğuydu. On dört yaşında yoksulluktan kurtulmak amacıyla okuldan ve ailesinden kaçarak serüven aramaya başladı. Bütün ülkeyi dolaştı, hatta bir gemiyle Japonya'ya gitti. 1894 yılında halk kütüphanesinde okuduğu kitapların etkisiyle sosyalist düşünceyi benimsedi. Orta öğrenimini tamamladı ve California Üniversitesine girdi. Ancak bir yıl sonra okulu bıraktı ve altın aramaya başladı. Tüm çabalarına karşın yoksulluktan kurtulamayınca yazar olmaya karar verdi. Kendisine günlük bir çalışma programı hazırlayarak hızla korku ve serüven öyküleri, fıkralar, soneler yazmaya başladı. Bir süre sonra ABD'de ve daha sonra dünyada kitapları en çok satılan tanınmış yazarlar arasına girdi.

London'un çok kısa sürede birbiri ardına yazdığı romanların hepsi aynı değeri taşımamaktadır. Bununla birlikte Kurt Kanı, Vahşetin Çağrısı, Beyaz Diş, Yanan Gün Işığı, Demir Ökçe, ademden Önce, Deniz Kurdu ve Martin Eden gibi romanları belirli bir edebi düzeyin üzerinde yapıtlardır.

Başlıca yapıtları şunlardır:

Kurt Kanı (1900), Deniz Kurdu (1904), Yol (1907), Demir Ökçe (1907), Martin Eden (1909).

İLGİLİ KONULAR

Beyaz Diş

Sonraki
Sonraki Konu:
Asal Sayı

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi