08/12/2009 20:19
Yazar M. Metin Kaplan'ın biyografisi:

Babaannesi Kafkas göçmeni (Çerkes), dedesi Kosova/Pıriştina muhaciri (Arnavut), anneannesi Girit göçmeni, diğer dedesi ise Trabzon Sürmeneli olan M. Metin Kaplan, tam bir 'Devlet-i Âli Osman' bakiyesi Türk olarak, 1954 yılı Şubat ayının çok soğuk bir kış günü, Samsun'un Bafra ilçesi Lengerli köyünde doğdu. Aile büyükleri, "O sene, Türkiye'de kış mevsimi öyle soğuk geçmişti ki, İstanbul Boğazı tamamen donmuştu" derler.

M. Metin Kaplan yarı köylü, yarı kentli; kış mevsimini şehirde, yaz mevsimini ise köyde geçiren bir aileye mensup olarak ilk öğrenimini Mithat Paşa İlkokulu'nda, orta ve lise tahsilini ise Bafra Lisesi'nde tamamladıktan sonra, 1973/74 döneminde Bursa İktisadî ve Ticarî İlimler Akademisi'ne girdi. Muhasebe ve Vergi Uzmanlığı eğitimi almaya başladı.

Akademi öğrencisiyken, müthiş bir iftiraya uğrayarak, 1975 yılının 21 Temmuz günü, siyasî-ideolojik sebeplerle bir kişiyi öldürmek ve bir kişiyi yaralamak iddiasıyla Bursa'da tutuklandı. Ve Akademi öğrenimini tamamlayamadan bırakmak zorunda kaldı... M. Metin Kaplan Bursa-İstanbul DGM-Bursa Mahkemeleri'nde yargılandı ve toplam 19 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Bursa, Üsküdar-Paşakapısı, Eskişehir, Afyonkarahisar, Bartın hapishanelerinde 10 yıl 5 ay 22 gün "çile" çektikten sonra, 1986 yılının 13 Ocak günü tahliye edildi... Ve kısa bir süre Bafra'da "takıldıktan" sonra Bursa'ya yerleşti. Başta kantincilik ve kitapçılık olmak üzere çeşitli işler yaptıktan sonra, ömrü boyunca ve özellikle cezaevinde okuduklarını toplumla paylaşmak için yazmaya karar verdi.

1988'de Uludağ Üniversitesi/İktisadî ve İdarî Bilimler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü'ne başladı. 1994 yılında mezun oldu... O arada Ortadoğu Gazetesi'nde aralıklarla toplam üç buçuk yıl köşe yazıları yazdı... Teşkilat ve İdare (1992), Ülkücü Dünya Görüşü 1 (1996), Ülkücü Dünya Görüşü 2 (2000), Matruşka/Kurşun Adres Sormaz (2002), Corps/Sarı-Kırmızı-Yeşil (2004), Desise/ Abdi İpekçi Suikastı (2005) isimli kitapları yayınlandı.

Uz. Dr. Ayşe Girgin ile evli olan M. Metin Kaplan; Başak İdikut isimli bir kız ve Ahmedyesevi adlı bir erkek, iki çocuk babasıdır. Yazı hayatına, çok sevdiği Bursa'da devam etmektedir.

E Posta Adresi: mmkaplan@ttnet.net.tr

Sonraki
Sonraki Konu:
Servet Yüksel

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: