08/12/2009 20:17
Yer kabuğunun bazı bölgelerinde çeşitli iç ve dış doğal etkenler nedeniyle toplanan, ekonomik değeri olan mineral bileşimlere denir.

Madenlerin içlerinde metallerin bulunduğu minerallere "maden filizi" ya da "maden cevheri" denir. Ekonomik değeri olan minerallereyse "cevher" adı verilir.

Maden yatakları, cevher yataklarının çok bulunduğu yer kabuğunun kısımlarıdır. Ülkemizde çok çeşitli maden yatakları bulunur. Maden yataklarının bulunduğu yerlerde, cevherlerin kazılarak çıkarıldığı maden ocakları yer alır.

Madenlerin Gerekliliği

Maden, yer kabuğunun bazı bölgelerinde çeşitli iç ve dış doğal etkenler nedeniyle toplanan, ekonomik değeri olan mineral bileşimdir.

Dünya'daki hayatın devamı için gerekli olan madde kaynaklarından biri de madenlerdir. Çünkü madenler olmaksızın mevcut hayat standartlarının devamı zordur. Demir, bakır, altın, alüminyum, gümüş gibi madenler otomobil, uçak, tren, mobilya, inşaat, elektrik malzemeleri gibi pek çok endüstride kullanıldığı için önemlidir.

İLGİLİ KONULAR

Yer Altı Kaynakları

Önceki
Önceki Konu:
Mağara
Sonraki
Sonraki Konu:
Maddenin Halleri

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: