Manyetizma - Bilgiler
08/12/2009 20:17
Mıknatısların ya da hareket hâlindeki elektrik yüklerinin yol açtığı fiziksel olgu. Mıknatıslar ve hareketli elektrik yükleri, çevrelerinde bir manyetik alan oluşturur. Manyetik alan, alanın içinde bulunan mıknatıslara, hareketli elektrik yüklerine ve elektrik akımı taşıyan iletkenlere etkiyen bir kuvvetin var olduğu bölgedir.

Manyetik alan kavramını ilk kez 1845'te Michael Faraday ortaya koydu. Faraday 1821'de manyetik alan içinde bulunan ve içinden akım geçen bir iletkenin devineceğini, 1831'de de manyetik alan içinde devinen bir iletkende elektrik ekımının indükleneceğini bulmuştu.

Elektrik ve manyetizmaya ilişkin ilkeleri tek ve eksiksiz bir matematiksel kuramda birleştirmeyi başaran James Clerk Maxwell'in 1864'te yayınladığı ve bundan böyle "Maxwell denklemleri" olarak anılacak denklemler, elektromanyetik dalgaların varlığını öngörüyordu. Bu dalgaların varlığı da Heinrich Hertz tarafından deneysel olarak kanıtlandı.

Günümüz teknolojisinde çok önemli ve yaygın bir kullanımı olan manyetizma, basit manyetik kapı açıcısından radara, mikrodalga fırından bilgisayar belleğine kadar uygulamada temel bir rol oynar.

Önceki
Önceki Konu:
Manyetik Kutuplar
Sonraki
Sonraki Konu:
Manyetometre

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: