08/12/2009 20:17
(1874 Paris, Fransa - 1965 Nice, Fransa) İngiliz romancısı ve oyun yazarı. Babası Paris'teki İngiliz büyükelçiliğinde görevliydi. Heidelberg ve Londra'da tıp okudu ama doktorluk yerine serbest yazarlık yaptı. Paris'te ve New York'ta yaşadı. Sonunda Riviera'da Cap Ferrat'e yerleşti.

Natüralist bir roman olan ilk yapıtı "Lisa of Lambeth" ve Londra'daki gecekondu mahallelerinden gelen bir işçi kızı anlattı. Otobiyografik romanı "Of Human Bondage" daha çok eğitim ve öğrenim konularını içerdi.

Psikolojik romanlarında soğukkanlı, nesnel ve alaycı bir tutum takındı. "The Moon and Six-Pence"de ressam Gauguin'in yaşam öyküsünü ele aldı. Bıçak Sırtı adlı öyküsünde genç amerikalı Larry Durrel'ın Hindistan yogacıları arasında gerçek inancı bulmaya çalışışını işledi. Bunların dışında birçok oyun yazdı, komedi biçiminde aşk ve evlilik sorunlarını konu edindi.

Başlıca yapıtları şunlardır:

Lisa of Lambeth (1897), The Moon and Six-Pence (1919) The Razor's Edge (1944), Catilina (1948), Of Humane Bondage (1915).

Önceki
Önceki Konu:
Mastar
Sonraki
Sonraki Konu:
Maupasant, Guy De

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi