Mayoz Bölünme - Bilgiler
08/12/2009 20:17
Üreme amacıyla üreme hücrelerde gerçekleştirilen bir çeşit çekirdek bölünmesi. Bir diploit hücreden (2n) dört haploit hücre (n) oluşur. Mayoz bölünme üreme hücrelerinde meydana gelir. Yeni oluşan hücrelere gamet denir. Öteki ebeveynden (anadan ya da babadan) gelen gametle birleşerek zigotu oluşturur. Zigottaki kromozom sayısı beden hücrelerindekiyle aynıdır. Zigot, mitoz bölünmeyle çoğalır ve embriyoyu oluşturur.

Mayozun iki ana işlevi vardır. Birincisi her yeni kuşakta genetik malzemenin sayısının iki katına çıkmasını engeller (sperma ve yumurtanın birleşmesinden kromozom sayısının iki katına çıkacağından dolayı). İkincisi de çeşitliliği sağlar. Çünkü mitoz bölünmede aynı hücrenin bir kopyası üretilir. Ama mayoz bölünmede hem anadan hem de babadan gelen kromozomlar birleşir. Böylece doğacak yavru ne anaya ne de babaya tam olarak benzer. Bu da evrimde farklı özellik taşıyan çok sayıda seçeneğin ortaya çıkmasına neden olmuştur.

İLGİLİ KONULAR

Hücre Bölünmesi, Mitoz Bölünme

Önceki
Önceki Konu:
Melez
Sonraki
Sonraki Konu:
Maymun

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: