08/12/2009 20:20
17 Eylül 1968 yılında Rize'de dünyaya geldi. Güreşe 1986 yılında Rize Çaykur Kulübünde başladı. Halkbankası, TMO, TEDAŞ Spor Kulübünde Güreş yapmaya devam etti.

Antrenörleri: Bayramali Karaali, Osman Destebaşı, Sapunov Genady, Bilal Tabur, Ömer Suzan, Mehmet Acak, Haluk Koç, Yakup Topuz,

BAŞARILARI1988 yılı Walbrzych Polanya Avrupa Greko-Romen stil 57 Kg da 7.

1991 yılı Aschaffenburg ALMANYA Greko-Romen stil 62 Kg Avrupa 9.

1991 yılı Atina YUNANİSTAN da Greko-Romen stil 62 Kg da Akdeniz Oyunları 1.

1991 yılı Varna BULGARİSTAN da Greko-Romen stil 62 Kg da Dünya 2.

1992 yılı Kopenhagen DANİMARKA Greko-Romen stil 62 Kg da Avrupa 7.

1992 Bacelona Olimpiyatlarında Greko-Romen stil 62 Kg da 1.

1993 yılı Aagde FRANSA da Greko-Romen stil 62 Kg da Akdeniz Oyunları 1.

1995 yılı Besoncon FRANSA da Greko-Romen stil 62 Kg da Avrupa 6.

1996 yılı Budapeşte MAÇARİSTAN da Greko-Romen stil 62 Kg da Avrupa 5.

1996 yılı Atlanta Olimpiyatlarında Greko-Romen stil 62 Kg da 3. oldu.

1997 yılı Bari İTALYA da Greko-Romen stil 63 Kg da Akdeniz Oyunları 1.

Kendine has en iyi uyguladığı güreş teknikleri Bele girme, Bel Kündesi, Çırpma, Salto

- - - - - - - -

Grekoromende Mehmet Akif Prim dönemi başladı

1964 Tokyo Olimpiyatları'ndan sonra 28 yıl olimpiyatlarda altın madalyaya hasret kalmıştık. Bu hasretimiz 1992 Barcelona Olimpiyatları'nda 62 kiloda altın adam olarak kürsüye çıkan Mehmet Akif Prim'le dinmişti. Aynı Prim'in şimdi Grekoromen Milli Takımı'nın başına getirilmesi son derece isabetli bir karar olmuştur.

Türk grekoromen güreşinin yönetimini üstlenen M.Akif Prim'i, güreşseverler yakından tanıyorlar. Ama biz yine de Prim'i mercek altına almaya çalışalım. Çok başarılı sporculuk kariyerinin yanı sıra Spor Akademisi'ni de bitiren Mehmet Akif, Amerika'da 7 ay kadar kalarak güreşle ilgili araştırmalar yaptı. Sporculuk döneminde beraber çalıştığı Sapunov ve Bilal Tabur'un da tecrübeleri ile donanan Akif, tabiri caizse milli takıma tam yerinde ve isabetli bir atama oldu.

1968 Rize doğumlu Akif, 1936-2002 yılları arasında Türk grekoromen güreşinin kazanmış olduğu 11 altından birisinin sahibi o. Ayrıca 1996 Atlanta Olimpiyatları'nda da hakkı yenmesine rağmen bronz kazanarak çifte olimpiyat madalyası sahibi oldu. Bu büyük başarılardan sonra zaman dilimi içerisinde sporculuğu bırakıp şimdi ise Türk güreşine antrenör olarak hizmet etmekte. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek beyin gayretleri ile Ankara ASKİ bünyesinde 60'a yakın büyük, genç ve yıldız sporcuyu alarak muazzam bir takım kuruldu. Olimpiyat şampiyonu M.Akif Prim ve Dünya Şampiyonu Turan Ceylan bu ekibin antrenörleriydiler. Ayrıca Mehmet Ayhan hoca da genel koordinatörleri. Tam bir disiplin ve uyum içinde başarılı çalışmalara imza atan ASKİ 2002/03 Türkiye Birinci Deplasmanlı Güreş Ligi'ni de şampiyon olarak kapattı. Türk güreşinin son yıllarda kadro olarak Gebze Belediyesi'nden sonra en iyi kadroya sahip olan ASKİ, Türk güreşine uzun yıllar hizmet edecek gibi görünmekte. Bilindiği üzere geçen yıl ekim ayında Grekoromen Milli Takımı'nda görev yapan Rüstem Koyuncu ve Erhan Balcı istifa etmişlerdi. Şimdi ise Seçkin Saruhan, Mehmet Acak ve teknik direktör olarak Mehmet Akif Prim görev yapacaklar. Türk güreşinde son yıllarda büyük başarılara imza atan ve bünyesinde: Ercan Yıldız (dünya şampiyonu), Şeref Eroğlu (Avrupa ve dünya şampiyonu), Mehmet Özal (dünya şampiyonu), Hamza Yerlikaya (Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonu) gibi starlarla birlikte çok başarılı gençlerden oluşan iyi bir kadro bulunmakta.

2001 yılında İstanbul'da Avrupa şampiyonluğunu yakalayan ekibimiz, 2002 yılında da Mısır'da dünya kupasında şampiyon olmuştu. Şimdi en büyük hedef olimpiyat barajı olan 2003 Dünya ve 2004 Avrupa şampiyonaları. Tabii ki en büyük hedef 2004 Atina Olimpiyatları.

Son söz olarak milli takımın başına teknik direktör olarak atanan Mehmet Akif Prim'in isabetli bir atama olduğu kanaatindeyim. İnşallah 2004 kadar olumlu ve iyi çalışmalarla Atina'da çok büyük başarılara imza atarlar.

(AVNİ TARHAN -Zaman Gazetesi - 15.02.2003)

Önceki
Önceki Konu:
Osman Şansal

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: