Mehmet Ali Yaprak - Bilgiler
08/12/2009 20:18
Gaziantep'te Yaprak TV ve çok sayıda şirketin sahibi ve Anadolu Basın Birliği eski başkanı olan Mehmet Ali Yaprak'ın Suudi Arabistan'a Captagon ilacı kaçakçılığı yaptığı öne sürüldü.

Gaziantep'te Mayıs 1996'da evinin önünden esrarengiz biçimde kaçırılarak serbest bırakılması için 40 milyar lira istenen ve Sedat Bucak'ın evi olduğu öne sürülen bir binada altı gün rehin kaldıktan sonra serbest bırakılan Yaprak'ın durumu, dönemin başbakanı Necmettin Erbakan tarafından Köşk Zirvesi'ne de götürülmüştü.

Yaprak, 14 Ocak 1997'de Susurluk Komisyonu'na verdiği ifadesinde ise kaçırılışıyla ilgili olarak, "Adlarını sonradan öğrendiğim Haluk Kırcı, Turgay Maraşlı ve soyadını bilemediğim Yahya isimli bir kişi, beni arabayla mesafeden Siverek olduğunu tahmin ettiğim ama kesin olarak bilmediğim bir ilçeye götürdüler" dedi.

Yaprak, 21 Mayıs 1997'de kendisinin de eski avukatı olan, Gaziantep Barosu avukatlarından yerel Metropol Gazetesi Genel Koordinatörü Burhan Veli Torun'un evinin önünde öldürülmesinde azmettirici olduğu iddiasıyla gözaltına alındı.

Bu olayla ilgili açılan davada yargılanan Yaprak, 12 Aralık 1997'de beş yıl hapis, Torun ailesine 5 milyar lira tazminata mahkum edildi. Ancak bu karar Yargıtay tarafından az bulunduğu için bozuldu. Bunun üzerine yeniden yargılanan ve idam cezasına çarptırılan Yaprak, hafifletici nedenleri dikkate alınarak dokuz yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Yaprak ve kardeşleri Osman, Sadettin, Ali ve Ömer Yaprak'ın polisteki sabıka kayıtlarında ise 1981 - 89 arasında 19 ayrı uyuşturucu kaçakçılığı notu bulunuyor.

19 Nisan 2000'de İstanbul Narkotik Şube ekiplerinin Gaziosmanpaşa'da bir depoya düzenlediği baskında 300 bin "Captagon" hapı ele geçirildi. Olayla ilgili depo sahibi Mehmet Ali Şahan ile Karlı Gürsel, Faruk Saray ve Mahmut Summak gözaltına alındı. Sanıklar, hapların Arabistan'a gönderileceğini, mal sahibinin Ali Yaprak olduğunu söylediler. Avukatları öldürttüğü gerekçesiyle tutuklu olan Gaziantepli işadamı Yaprak'ın kardeşi olan Ali Yaprak aranmaya başladı.

Önceki
Önceki Konu:
Ertaç Tinar
Sonraki
Sonraki Konu:
Erol Evcil

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: