(1634 Merzifon - 1683 Belgrad, Macaristan) Osmanlı sadrazamı. Merzifonlu Kara Mustafa Paşa, babasının yakın arkadaşı Köprülü Mehmet Paşa tarafından korunmuş ve yetiştirilmiştir. İyi bir medrese eğitimi alan, klâsik bir kültürle beslenerek üstün zekâsı ve yetenekleri sayesinde hızla yükselen Merzifonlu Kara Mustafa Paşa, Köprülü Mehmet Paşanın kızı Saliha Hatunla evlendi. Kayınbiraderi Köprülü Fazıl Ahmet Paşa, uzun seferler için sık sık İstanbul'dan uzaklaştığından, ona uzun yıllar sadaret kaymakamı olarak vekâlet etti. Fazıl Ahmet Paşa 1676 yılında ölünce, 41 yaşında sadrazamlığa getirildi. Osmanlı-Rus Savaşı'nda padişahla birlikte sefere katıldı.

1683 yılında Avusturya'ya karşı sefere çıktı ve önce Viyana'nın gerisindeki kaleleri alması yönünde kendisine yapılan uyarılara kulak asmayarak Viyana'yı kuşattı. Ancak iki ay süren kuşatma başarısızlıkla sonuçlandı ve Osmanlı ordusu bozguna uğradı. Estergon Kalesi kaybedildi. Sultan IV. Mehmet, Merzifonlu Kara Mustafa Paşaya önce teselli edici bir ferman yolladıysa da daha sonra onu görevden aldı ve rakiplerinin etkisinde kalarak öldürttü. En büyük hayali, Kanuni Sultan Süleyman devrinin güç ve itibarını Osmanlı Devleti'ne yeniden kazandırmak olan Merzifonlu Kara Mustafa Paşa, hayatını bu amaca adamış, İstanbul içinde ve dışında birçok hayır eseri yaptırmıştır. Mezarı Belgrat'tadır.

İLGİLİ KONULAR

Mehmet IV

Önceki
Önceki Konu:
Meryem, Hz.
Sonraki
Sonraki Konu:
Mescid-i Aksa

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: