08/12/2009 20:22
30 Eylül 1963 Ankara doğumlu Mesut YAZICI, 1985 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Arap Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu.

Ertesi yıl Ord.Prof.Dr. Aydın Sayılı tarafından Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'na alındı. 1986-1989 yılları arasında Türk Tarih Kurumu'nda tarihçi Prof. Dr. Mehmet Altay Köymen'in yanında uzman yardımcısı olarak çalıştı.

1988'de Diyarbakır 7.Kolordu Komutanlığı Karargahında Arapça mütercimi olarak yedek subay oldu.

Askerlik dönüşü sonrasında kurumdan istifa ederek 1989-1993 yılları arasında Vakıflar Genel Müdürlüğü Kültür ve Tescil Dairesinde uzman olarak görev yaptı. Bu arada 1990'da Devlet Bakanlığı tarafından beş ay süreyle Türkiye Cumhuriyeti Kahire Büyükelçiliği emlak şubesinde görevlendirildi.

1994'de tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık'ın teklifiyle Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi İnalcık Seksiyonunu tanzim etti.

Aynı yıl Prof. Dr.Azmi Yüksel tarafından Arapça okutmanı olarak Gazi Üniversitesi'ne alındı ve o yıl Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde başladığı yüksek lisansını, Prof. Dr. Rahmi Er danışmanlığında hazırladığı 'Türkçede Necib Mahfuz' adlı çeviri eleştirisi teziyle 1997'de tamamladı ve bilim uzmanı oldu.

2002-2004 arasında Gelibolu Mevlevihanesi'nin kültür ve turizm hayatımıza kazandırılmasına yönelik 15 kadar etkinliği ve 'Kur'an'ın Türkçesi' adlı bir çalışması vardır.

Halen, 1997'den beri Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde okutman olarak hizmet etmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: