08/12/2009 20:17
Belirli bir zaman aralığında geniş bir bölgedeki hava koşullarını ve öteki meteorolojik ögeleri gösteren haritaların ortak adı. Hava haritası ya da sinoptik harita da denir.

İlk meteoroloji haritaları 1800'lü yılların başında, postayla elde edilen hava durumu raporlarına dayalı olarak yapılmaya başlandı. Bugün, meteoroloji haritaları, ülkelerde meteoroloji dairelerince düzenli olarak üretilerek ilgili yerlere dağıtılıyor. Bu haritaların en yaygın kullanılanlarında, yüzey izobarlarının dağılımı, cephelerle fırtına ve kasırga gibi şiddetli hava çalkantılarının bulunduğu bölgelerin konumu gösterilir.

Ayrıca, standart kodların yardımıyla değişik bölgelerdeki rüzgâr yönü ve hızı, hava sıcaklığı ve çiy noktası, barometrik basınç ve bunun gün içinde göstereceği değişiklikler, bulut miktarı ve tipi, hava durumu tipi, yağış miktarı ve tipiyle görüş uzaklığı belirtilir.

Önceki
Önceki Konu:
Metalürji

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: