08/12/2009 20:17
Olayların gülünç, alışılmadık ve çelişkili yönlerini yansıtarak insanları düşündürme, eğlendirme ya da güldürme sanatına verilen ad. En kaba şakadan en ince espriye kadar bütün mizah örnekleri, birbirleriyle uyum içinde görünen olaylar arasındaki çelişkinin birdenbire ortaya çıkarılmasına dayanır. Bu nedenle gelenek ve kuralların sorgulanmasında, mizah önemli rol oynar.

Mizah eserleri sırf şaka amacıyla ortay kondukları gibi belirli düşünceleri ifade etmek için de ortaya konmuş olabilir. Karikatür, öykü, roman, komedi, nükte, fıkra gibi şekillerde karşımıza çıkan bu eserlerin en büyük özeliği "espri" dediğimiz asıl can alıcı noktanın öykünün ayrıntıları arasında büyük bir ustalıkla gizlenmesi ve sırası geldiğinde beklenmedik bir anda söylenmesidir. Bu şekilde bir anda ortaya çıkan espri dinleyici, okuyucu ya da seyircilerde gülme isteği uyandırır.

Önceki
Önceki Konu:
Mitoloji
Sonraki
Sonraki Konu:
Modelleme

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: