08/12/2009 20:18
1958 yılında Mardin'de doğdu. Nasrullah Ayan 1975 yılında liseyi bitirdi. Aynı yıl evlendi. 1958 yılında bakliyat ihracatı yapan babasının Mersin'deki işinde çalışmaya başladı. Ayan, 1978 yılında aile şirketinin İzmir'de açılan ofisinin başına geçti.

1980 yılında İsviçre'ye, 1982'de de Singapur'a yerleşti. Burada şirket kurarak, bir süre çalışan Nasrullah Ayan 1987 yılında, Türkinvest AOG (Asya Okyanusya Grubu) Menkul Kıymetler A.Ş.’yi İsviçre'deki yatırımcılarla birlikte kurdu.1992'de Tam Sigorta'yı Hürriyet Grubu'ndan satın aldı. 1993'te borsadan topladığı hisselerle Çelik Halat Tel ve Sanayi A.Ş.'nin yönetimini elegeçirdi. Aynı yıl Makro Borsa, Erciyes, İzibelli Menkul Değerler A. Ş. ile Sağlam Menkul Kıymetler A. Ş. isimli aracı kurumlarını satın aldı.

Tüm şirketlerini TF Trend Holding çatısı altında birleştiren Nasrullah Ayan, İngilizce ve Arapça biliyor. Türkiye'de kirada oturan ve evi olmadığını söyleyen Ayan'ın İsviçre'de evi var. Ayan'ın iki çocuğu Isviçre'de eğitimlerini sürdürüyor.

Türkinvest'in ilk genel müdürü ve daha sonra danışmanı Niko Maksimilyadis isimli bir Rum'dur. (Hürriyet gazetesine göre, bu kişi, Türkinvest'in Nasrullah Ayan tarafından satın alınmasından sonra, Bülent Şemiler'in Turgut Özal'a tavsiyesi üzerine Emlak Banka Genel Koordinatör olarak transfer edildi.)

Afyon Çimento, Çelik Halat, Erdemir, Pınorsu, Pınarsüt, Ege Seramik, ve Hektaş'ın önemli miktarda hisselerini satın almıştır. Hakkında yolsuzluk iddiaları vardı.SPK müfettişleri tahkikat açtı.

Finans dünyasının renkli siması TAM Sigorta, Turkınvest ve Trend Holdig'in patronu Nasrullah Ayan, Türkiye'de Hazine'den bir türlü izin alamayınca, İsviçre'de banka satın almaya karar vermişti. Bir süredir İsviçre'de bulunan Ayan bu arzusunu gerçekleştirip İstanbul'a döndü. Uzun yıllar İsviçre'de yaşayan ve halen Isviçre'de bir bankerlik şirketi sahibi olan Ayan, Macaristan'da da banka aldı.Bu bankada Macar hükümeti ile ortak olan Ayan, Doğu Bloku ülkelerinin para trafiğini kontrol etme arzusundaydı.

Nasrullah Ayan'ın borsada topladığı hisselerle ele geçirdiği Çelik Halat'ta, 10 milyon dolarlık borç, 4 ay içinde 4 milyon dolara kadar düşürüldü. Şirketin Genel Müdürü Bekir Soytürk.

Çelik Halat, Türkiye'de "takeover" sistemiyle el değiştiren ilk şirket.

Nasrullah Ayan, şirket satın almaya doymaz. Banka, radyo, sanayi şirketi derken, koskoca bir ticari imparatorluk kurmuştur.Ayan'ın en sevdiği iş borsa. Sadece 5 aracı kurumu var. Bir şirketine alım emri, diğer şirketine satış emri verdi mi borsa tabiriyle "kuzular" onun girdiği hisselerde kaybetmek durumunda kalıyorlardı. Sonuçta o, iyi bir spekülatör.

Kurduğu holdingin kadrosunu sürekli gençleştiren Ayan, İsviçre'deki bankasının başına ABD'den transfer ettiği kuzeni Yunus Uca'yı getirdi.

*29-4-94/ Sermaye Piyasası Kurulu'nun 1. 3 trilyon liralık repo açığı nedeniyle ödeme sıkıntısına ve haciz baskınlarına uğrayan Türkinvest AOG'nin faaliyetlerini 30 gün süreyle durdurdu.

*Trend Holding'in "TF Trend Çalışanları İçin Yardımlaşma Vakfı" adıyla bir vakıf kurması da kafalarda çeşitli soru işaretlerine yol açtı. Düzenlemeler nedeniyle vakıfların istendiği takdirde birer mal kaçırma müessesesi gibi kullanılmaya müsait olduğuna dikkat çeken uzmanlar, "Ayan, malvarlığını bu vakfın üzerine geçirebilir. Eğer bu gerçekleşirse, muhtemel bir tasfiye işleminde bu mal varlıkları değerlendirilemez" uyarısında bulundular.

Önceki
Önceki Konu:
Hanefi Avcı
Sonraki
Sonraki Konu:
Cabir b. Abdullah

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi