08/12/2009 20:18
1956 Diyarbakır doğumlu olan Vural, İstanbul Hukuk Fakültesi mezunu. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde yüksek lisansın ardından iktisat doktorasını verdi. Aynı Üniversitenin İİBF'sinde Yardımcı Doçent oldu. Yurtdışında BM bursu ile ABD Pennsylvania Üniversitesi'nde doktora eğitimi aldı. BOTAŞ Genel Müdür Yardımcılığı, Genel Müdürlük, Enerji Bakanlığı Müşavirliği, Cumhurbaşkanı Devlet Denetleme Kurulu Üyeliği, TÜGSAŞ Genel Müdürlüğü görevlerinde bulundu. 21'inci Dönemde Meclis'e girdi. İngilizce bilen Vural evli ve Oğuz ile Yavuz adında iki çocuk babası.

HAKKINDA YAZILANLAR

Öksüz'ün yerine Vural

Sabah 31 Ağustos 2001

Ulaştırma Bakanlığı'ndan Telekom krizi sonrası istifa eden Enis Öksüz'ün yerine Oktay Vural atandı. Vural, bakan olduğunu televizyondan öğrendi ve ilk tebriği de Devlet Bahçeli'den aldı

Ulaştırma Bakanlığı'na MHP Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Oktay Vural atandı. Vural'ın kararnamesi dün akşam üzeri hazırlanarak Cumhurbaşkanlığı'na gönderildi ve hızla onaylandı. Vural, SABAH'a verdiği ilk demeçte, "Aldığımız bayrağı devam ettireceğiz. MHP'nin ulaştırma ve demokrasi alanında başlattığı ve yürüttüğü hizmetleri sürdüreceğiz. Güzel hizmetlere yenileri eklenerek yürüyecek. Allah utandırmasın" dedi.

MHP içinde bakanlık kulisi sürerken, 15 gün önce İzmir'e giden Vural, bakan olduğunu da televizyondan öğrendi ve arka arkaya gelen telefonlara cevap verdi.

İKİNCİ İZMİR BAKANI

Bahçeli, partideki herhangi bir gruba dahil olmayan doğrudan kendisiyle çalışan ve bürokrat kökenli Vural'ı bakanlığa getirerek, parti içindeki gruplar arasında dengeyi de kurmuş oldu. Bahçeli, MHP'nin daha önce oylarının az olduğu ancak 1999 seçimlerinde MHP'ye 3 milletvekili gönderen İzmir'e de Sanayi Bakanı Kenan Tanrıkulu'nun ardından ikinci bakanlığı vermiş oldu.

Başbakan Yardımcısı ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "İzmir'e iki bakanlık verdiniz" eleştirilerine ise, "Vural'ın Diyarbakır doğumlu olmasını" gerekçe gösterdi. İzmir'e iki bakanlık verilmesi, MHP'ye 8 milletvekili gönderen ve bakanlık bekleyen İstanbul teşkilatını küstürdü. Vural'ın, Öksüz döneminde Ulaştırma Bakanlığı'nda uluslararası kuruluşlar ve hükümetin diğer ortaklarıyla kavga eden üslubunun ardından, daha "dengeli" bir üslupta bakanlık yapması bekleniyor.

1995'DE SEÇİLEMEDİ

AB Genel Sekreteri Volkan Vural da, yeni bakan Oktay Vural'ın amcaoğlu oluyor. Vural'ın MHP'yle tanışması ise merhum Genel Başkan Alparslan Türkeş'in son döneminde danışmanlar grubu içinde çalışmasıyla oldu. 1995 seçimlerinde aday olduğu MHP'den seçilemedi. Ardından 1999'da yeniden aday oldu. İzmir Milletvekili seçilen Vural, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji Tabii Kaynaklar Komisyon Başkanlığı ardından MHP Grup Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Vural, NATO Asamblesi üyesi, Demokraside Birlik Vakfı Kurucu üyesi, Türkiye UNESCO Klübü üyesi, Kamu İşletmeleri Birliği Genel Sekreteri, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, İzmir Yüksek Ticaretliler Derneği üyesi, Doğalgaz, Uluslararası Enerji Teknoloji ve Tesisat Dergisi Yayın Danışma Kurulu üyesi.

BAHÇELİ: HAYIRLI OLSUN

MHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Ulaştırma Bakanlığı'na atanan Oktay Vural'ı dün telefonla arayıp ilk kutlayan kişi oldu. Bahçeli, atamayı televizyonlardan öğrenen Vural'a "Allah yüzünü kara çıkartmasın. Hayırlı olsun. Bu görevde üstün başarılar elde edeceğinize inanıyorum. Sayın Enis Öksüz'ün bıraktığı yerden hizmetleri daha ileri bir noktaya götüreceğinizi düşünüyorum" dedi. Vural ise Bahçeli'ye "Teşekkür ederim" yanıtını verdi.

Nevin BİLGİN

Önceki
Önceki Konu:
Ruşen Çakır
Sonraki
Sonraki Konu:
Hakan Kahraman

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: