08/12/2009 20:19
Ömer Osman ERENDORUK,

Bulgaristan Türklerinin sevilen bir mücahidi, yazarı ve şairidir. Milli duguları güçlü bir kişiliğe sahiptir. Totaliter rejimin Türk halkına uyguladığı eritme politikalarına şiddetle karşı çıkanların başında gelenlerden biridir. Olumsuzluklara derhal tepki gözteren isyankâr bir öğretmen ve gazetecidir. Ömer Osman Erendoruk' u Bulgarsitan' da Türkçe olarak basılan ' Bırak Kocanı' ve 'Yaralı Güvercin' öyküleriyle tanımış ve sevmiştik. Gün gelmiş Türkçe yazmak yasaklanmıştı. Ömer Osman işte o zaman bir başka niyete girdi. Evinde, gizlice yazmayı sürdürdü. Bir gün yazdıkları güvenlik görevlilerin eline geçmişti. Henüz baskısı yapılmayan kitaplar şunlardı: 'Uçurum! (roman), 'O Kuş Örüyor' (roman), Garip Milyon' (roman), 'Büyük Acı' (roman) ve 'Bebek' (piyes),'Fısıltı' (öyküler) v.s. Güvenlik görevlileri tüm eserleri ve bunlardan başka eline geçirdiklerini yok etmişlerdi.

Ömer Osman bu olaylardan sonra tutuklanmıştı. Tek suçu bu ülkede Türk doğmuş ve Türkçe yazı yazmasıydı. Kırcaali Sancak Mahkemesinde Ceza Yasasının 108. maddesince yargılanmıştı. Tabii, duruşmalar kapalı kapılar ardında geçmişti. Tam beş yıla mahkum edilmişti. Cezasını Eski Zağra cezaevinde çekti. Aradan çok geçmemiş Belene Adasına sürgün edilmişti. Ömer Osman anılarını da kaleme almış, İstanbul' da dergilerde ve gazetelerde yayımlamıştır.

Önceki
Önceki Konu:
Kenan Hasip
Sonraki
Sonraki Konu:
Kurtdereli Mehmet

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: