08/12/2009 20:19
HAKKINDA YAZILANLAR

'Öleceksem böyle ayakta öleyim'

SABAH 27.05.2005

Kolon kanserine karşı tedaviyi reddeden ünlü sunucu Orhan Boran jübilesine hazırlanıyor.

Son haliyle hatırlanmak isteyen 76 yaşındaki Boran kemoterapi yaptırmama kararını şöyle anlattı: "Hayatımın son yıllarını saçlarım dökülmüş olarak geçirmek istemiyorum." "Bugüne kadar mesleğimde yapmak istediğim her şeyi yaptım. 60 yıla yaklaştım yetmez mi. Benim dinlenme vaktim geldi."

Beni böyle hatırlasınlar

Kansere karşı kemoterapiyi reddeden mizah ustası Orhan Boran "Öleceksem böyle ayakta öleyim" diyor.

Yıllar önce gece kulüplerinde "Ayaküstü Gırgırı" adıyla Türkiye'de ilk stand-up geleneğini başlatan Orhan Boran üç yıl önce bedenine musallat olan kansere, "tek başına" meydan okuyor. Hastalığının tedavisi için önerilen kemoterapiyi reddeden Boran nedenini anlatırken de, o çok iyi bilinen muzip tavrını takınıyor; "Hayatımın son yıllarını saçlarım dökülmüş olarak geçirmek istemiyorum. Öleceksem insan gibi bu halimle öleyim. Şu dünyayı sefil halde terk etmek istemiyorum. Hayranlarım beni hep bu halimle hatırlayacak, saçları dökülmüş olarak değil" diyor.

SON KEZ SAHNE ALACAK

Ağzından dökülen her sözcükle izleyenlerini kahkahaya boğan ünlü mizah ustası, bu kez anlattıklarıyla yürek sızlatıyor. Hastalığı nedeniyle iki kez ameliyat geçiren 76 yaşındaki Boran, "Korkum kanserin vücudumun başka yerlerine sıçramış olması. Kendimi yorgun ve halsiz hissediyorum. Bana en iyi teklifler bile gelse artık şov yapacak ne gücüm, ne de nefesim var. Benim için artık dinlenme vakti geldi" diye konuşuyor. Mesleğinde dopdolu geçen yıllarını kazanç olarak gören Boran, 10 Haziran'da Beşiktaş Kültür Merkezi'nin (BKM), "Orhan Boran Show" adıyla organize ettiği jubilede sonkez Harbiye Açık Hava Tiyatrosu'nda sahne alacak. Orhan Boran'ı bu çok özel gecesinde, sanatçı dostları da yalnız bırakmayacak. Sezen Aksu, Emel Sayın, Yılmaz Erdoğan, Demet Akbağ, Cem Yılmaz, Beyazıt Öztürk ve Kenan Doğulu gibi ünlü sanatçılar da onun için sahneye çıkacak.

GENÇLERE HAYRAN

Orhan Boran, şov dünyasının ünlü isimleri Cem Yılmaz, Yılmaz Erdoğan, Okan Bayülgen ve Beyaz gibi meslektaşlarını kıskandığını, onlara hayranlık duyduğunu gönül rahatlığıyla söylüyor. Hepsinin sosyal bir gözlem ve sağlam birikime sahip olduğunu düşünen Boran, genç meslektaşlarıyla ilgili, "Bu isimler sadece sahneye çıkıp insanları güldürmüyor. Onların geçmişlerine bakıldığında hiç de boş olmadıklarını görüyorsunuz. Mesleğine ciddi eğilmeyenler sabun köpüğü gibi yok olup gider zaten. Enerjilerine hayran kalmamak mümkün değil" yorumunu yapıyor. Yıllardır sahneye çıkıp mizah yapmasına rağmen bugüne kadar kimseyi kırmadığını, birini hırpalayarak etrafı güldürmenin yanlış olduğunu söylüyor usta ve ekliyor: "Birini aşağılayarak etrafı güldürmek en kolay iştir. Önemli olan önce seslendiğin kişiyi güldürmek. Laf attığım kişinin rencide olmamasına hep özen gösterdim."

Bir yıldır kontrole gitmiyor

KEMOTERAPİYİ reddeden Boran, bir yıldır kontrole de gitmiyor. Doktoru Prof. Dr. Reşit İnceoğlu, Boran'ın tedaviyi reddederek bir seçim yaptığını söyledi; "Yaşamını ipotek altında geçirmek istemedi. Genç bir hasta olsaydı tavrımız farklı olurdu, ikna etmeye çalışırdık" dedi. Ankara Üniversitesi Cerrahi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hikmet Akgül konu ile ilgili olarak doktorun hastayı tedaviye zorlama hakkı olmadığına dikkat çekti. Kanser Derneği Eski Başkanı, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Ergun Göney de, "Hasta istemezse iğne bile vuramayız" diye konuştu.

Önceki
Önceki Konu:
Bora Ayanoğlu
Sonraki
Sonraki Konu:
Erdoğan Alkan

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu