Özgen Acar - Bilgiler
08/12/2009 20:19
Emekli PTT Müdürü Mehmet Hilmi ile ev kadini Naciye Hanimin oglu. 1938’de Nigde’nin Bor ilçesinde dogdu. Izmir Tinaztepe Ilkokulu, Karatas Ortaokulu ve Izmir Atatürk Lisesinden mezun oldu. A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesinin Maliye-Iktisat Bölümünü (1962) bitirdi. Gazetecilige ögrenciyken (1960) Cumhuriyet’te basladi. Kurucu Mecliste parlamento muhabirliginden sonra

ekonomi ve maliye konularinda uzmanlasti. Türkiye’de Cumhuriyet Gazetesinde ilk kez haftalik ekonomisi sayfasini hazirladi. Daha sonra Dis Siyasa Muhabirligi yapti. Reuters Ajansini Türkiye Bürosunu Ankara’da (1972) açti. Gazetecilikten ayrilarak (1974) yerlestigi Bodrum’da AK-TUR Sitesinin Müdürü olarak turizmle alti yil ugrasti.

1980’de meslege döndügünde Milliyet Gazetesinin Atina Temsilciligi görevini dört yil, Ankara Bürosu Haber Müdürlügünü iki yil, New York Temsilciligini bir yil sürdürdü. Atina ve New York’ta TRT muhabirligi yapti. New York’taki üç yil serbest gazetecilik döneminde bir yil AA’nin muhabirligini de yaparken, çesitli Amerikan dergilerinde kapak konusu olan arastirmalari yayimlandi.

Çin Halk Cumhuriyeti’ne Kültür Ihtilalinden önce giden (1965) ilk Türk gazetecilerinden biri oldu. Warsova Pakti ülkelerinin (1968) Çekoslovakya’yi, Israil’in (1982) Lüban’i isgalini izledi.

Türkiye’de Cumhuriyet’e (1990) döndü. Cumhuriyet’in Genel Yayin Yönetmenligi görevini (1992-94) iki yilligina yüklendi. Haftalik “Kavsak” kösesinde Türkiye’nin dis siyasasi, dis ekonomik iliskileri ve ayrica tarihsel, kültürel ve dinsel mirasin korunmasi konularinda yazilar yaziyor, arastirmalar yapiyor. Bu arada “Antik & Dekor Dergisi”nde sanat, Amerikan Archaeology ve Italyan

Archeo dergilerinde arkeoloji, çesitli yabanci dergi ve gazetelerde degisik konularda makale ve röportajlari yayimlaniyor. Ödül getiren iki arastirmasindan TV belgeseli yapildi.

Türkiye’deki mesleki örgütlerinde çesitli görevlerde bulundu. Uluslararasi Gazeteciler Federasyonu’nda (FIJ), Türkiye’yi Yönetim Kurulunda bir, Avrupa’yi Baskanlik Divaninda alti yil temsil etti.

Iki yillik vatan hizmetini Bulgaristan Sinirinda Hacilar Karakolunda tamamladi. Buradaki üstün hizmetlerinden dolayi 5. Kolordu Komutanligi, basari sildi ile ödüllendirilen (1967) ilk yedek subay oldu.

Özellikle Bes Yillik Plan, Uyusturucu Kaçakçiligi konularindaki arastirmalari ile çesitli basin ödülleri aldi, ayrica degisik tarihlerde “Yilin Gazetecisi” seçildi. Sedat Simavi Basin Ödülü (1990) ile onurlandirildi. Abdi Ipekçi Baris Ödülünü Atina ve Istanbul’da alan tek kisi oldu. ABD’de yayimlanan bir arastirmasi “Ulusal Dergi Editörleri” ödülüne aday gösterildi. Ege Bölgesi Rotary Klüpleri ortaklasa olarak 1993-94 ve Ankara Or-An Rotary, 1998 Mesleki Hizmet Ödülünü, Türk Seyahat Acenteleri Birligi 1999 basari ödülünü verdiler.

Bogaziçi Üniversitesince Onursal Doktor Unvani (1996) ile ödüllendirildi.

Türkiye’nin tarihsel ve kültürel mirasinin korunmasi ve kaçirilan eserlerin geri getirilmesi konusunda yillarca süren arastirma ve çalismalar yapti. Bunlar arasinda “Karun Hazinesi” ile “Elmali Definesi” önde gelir. Tarihsel, kültürel ve dinsel mirasin korunmasi konusunda Roma’da yapilan uluslararasi UNIDROIT toplantilarina katilan Türk Heyetinde Disisleri Bakanligi Danismani

olarak bulundu. Kültür Bakanligi dört kez sükran plaketi verdi “Anadolu Antik Tiyatrolari” adiyla ilk kitabi su an yayima hazirlaniyor.

Evli ve bir erkek çocuk sahibidir.

Sonraki
Sonraki Konu:
Murat R. Sertel

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: