Özyalçıner, Adnan - Bilgiler
08/12/2009 20:17
(1934 İstanbul - ) Türk öykü yazarı. İstanbul Erkek Lisesini bitirdikten sonra, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde bir süre okudu. Çeşitli gazetelerde ve dergilerde çalıştıktan sonra, Cumhuriyet gazetesinde düzeltmenlik yaptı. Demet dergisinde ve diğer sanat dergilerinde öyküleri yayınlandı. "a" dergisini yayımlayanlar arasında yer aldı. İkinci yeni ozanlarının şiirde yaptığı yeniliği öykülerinde yaptı. Önceleri, İstanbul'un kenar mahallelerindeki yaşamı işledi. Zamanla ruhsal incelemelere ve toplum sorunlarına yöneldi. Olayları, insanları ve davranışları yalın ve gerçekçi bir anlatımla ele aldı.

Başlıca yapıtları şunlardır:

Öyküleri; Panayır (1960), Sur (1963, Sait Fâik Öykü Armağanı), Yağma (1971, Türk Dil Kurumu 1972 ödülü), Yıkım Günleri (1972), Gözleri Bağlı Adam (1977, Sait Fâik Öykü Ödülü), Cambazlar Savaşı Yitirdi (1991, Haldun Taner Öykü Ödülü), Alaycı Öyküler (1991), çocuk edebiyatı; Kırmızı Çine Kâse, Ölümsüzleşen Bahçe, Satırbaşı Çatladı, Garip Nasıl Okuyacak, Devlet Kuşu, Keloğlan ile Köse, tarihi roman; IV. Murat ve Mirgün Bahçeleri (1997, 1998), inceleme; İstanbul'un Taşı Toprağı Altın (1995).

Sonraki
Sonraki Konu:
Par, Arif Hikmet

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: