(1854 Londra, İngiltere - 1931 Kingston, İngiltere) İngiliz mühendis. Çok aşamalı buhar türbinini geliştirerek buharlı gemi teknolojisinde yeni bir çığır açan Parsons, 1889'da kendi fabrikasını kurarak, buhar türbinleri, elektrik üreteçleri ve başka elektrikli aygıtlar üretmeye başladı. 1884'te çok aşamalı buhar türbinini geliştirdi. Türbinin her aşamasında buhar, türbin kanatlarında aşırı bir hıza yola çmadan en fazla kinetik enerjinin elde edilebileceği bir oranda genleştiriliyordu.

1891'de yoğunlaştırıcıyla donatılan buhar türbinleri, elektrik santrallerinde kullanılmaya başlandı. 1897'deyse bu türbinler gemilerde kullanılmaya başlandı. Parsons ayrıca türbinle uskur arasına mekanik bir hız azaltıcı kavrama düzeneğini koyarak türbinin verimini artırdı. 1898'de Kraliyet Derneğine kabul edilen Parsons, 1902'de kurumun Rumford Madalyası'nı, 1911'de de "sir" unvanını aldı.

Önceki
Önceki Konu:
Par, Arif Hikmet
Sonraki
Sonraki Konu:
Pascal, Blaıse

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: