08/12/2009 20:21
5 Şubat 2001’de Başkan Bush Dr. Paul Wolfowitz’i Savunma Bakanı Yardımcılığı için aday gösterdiğini açıkladı. 28 Şubat’ta ortak fikirle kabul edildi ve 2 Mart 2001’de 28. Savunma Bakan Yardımcısı olarak göreve başladı. Bu, Dr. Wolfowitz’in Pentagon’daki 3. dönemi.

Son 7 senedir Dr. Wolfowitz dekan ve Uluslararası İlişkiler öğretim üyesi olarak John Hopkins Üniversitesi, Paul H. Nitze Gelişmiş Uluslararası Çalışmalar(SAIS) bölümünde görev yapmaktadır. SAIS dünyanın önde gelen, ünlü, 750 öğrenciye sahip, Washington D.C.; Nanjing, Çin ve Bolonya, İtalya’da eğitim veren yüksek lisans okullarından biridir. Wolfowitz, Dekan olarak çok başarılı bir gelir düzenlemesi ile okulun gelirlerini iki katına çıkardı. Ayrıca, kendisinin başkanlığında müfredat ve tesisler modernleştirilmesi, yeni fakülteler ve programlar okulun fokusunu Soğuk savaştan Globalizasyon’a çekmek üzere eklenmesi gerçekleştirildi.

1989’dan 1933’e kadar Dr. Wolfowitz Savunma Politikaları Müsteşarı olarak 700 kişilik savunma politikacısı ekibiyle; strateji, planlama ve politika gibi konularda Bakan Dick Channey’e bağlı olarak çalıştı. Bu zaman diliminde Bakan, Wolfowitz ve ekibi Soğuk Savaş sonrası politika belirleme ve güç dengeleri konusunda büyük sorumluluklar üstlendi. Onun yönetiminde politika Bölümü Körfez Savaşı ile ilgili savaş planlarında etkin rol oynadı. Geliştirilen ve uygulanan planlar 50 milyar$’dan fazla müttefik desteği sağladığı gibi, Irak’ın İsrail tarafından ikinci bir cephe açmasını engelledi.

Reagan yönetiminde, Wolfowitz 3 yıl boyunca Endonezya Büyükelçiliği yaptı (Endonezya, dünyadaki 4. büyük ülke ve en fazla Müslümana sahip ülkedir.) Bu ülkede çok popüler ve etkili bir Büyükelçi olarak ün yapmış, Amerikan fikri mülkiyeti adına zorlu bir aracı olmuş ve siyasi açıklık ve demokratik değerler konularında halkın savunucusu oldu. Görevi sırasında, 1998’de Jakarta Büyükelçiliği 4 iyi yönetilen büyükelçilikten biri olarak adlandırılmıştı.

Bu görevden önce, üç buçuk sene boyunca Uzak Doğu ve Pasifik Dış İlişkiler Müsteşarı olarak 20’den fazla ülke ile Birleşik Devletlerin ilişkilerinden sorumluydu. Birleşik Devletler Japonya ve Çin ilişkilerinde önemli gelişmelere yardımcı olmasının yanında, müsteşar Wolfowitz Birleşik Devletlerin Ferdinand Marcos diktatörlüğünden demokrasiye barış içinde geçişindeki politikaları düzenlemişti.

Dr. Wolfowitz’in önceki yöneticilik tecrübeleri:

*2 yıl Dışişleri Bakanlığı Politika Planlama Personellerinin yöneticisi olarak (1981-82)

*Savunma Bakanlığı Bölgesel Programlarda Müsteşar Yardımcısı olarak Pentagon’da çalıştı.(1977-1980) Daha sonradan Birleşik Devletler Kumanda Merkezi olan kuvvetin kuruluşunu yaptı.

*4 yıl boyunca (1973-77) Silah Kontrol ve Silahsızlanma Dairesinde Stratejik Silahlanma Limitleri Müzakereleri ve nükleer silahların yayılmasını önleme konularında çalıştı.

*Bütçe Ofisinde 1 yıl boyunca yönetici stajı yaptı. (1966-67)

Dr. Wolfowitz daha önce (1970-73) Yale Üniversitesinde ve John Hopkins’de (1981) ders verdi. 1993’de Ulusal Savaş Kolejinde Ulusal Güvenlik Stratejileri konusunda George F. Kenan dersi verdi.

Ulusal strateji ve dış ilişkiler konularında bir çok yazısı bulunan Wolfowitz, ayrıca, Dış İlişkiler ve Ulusal Menfaat dergilerinin Danışma Kurulu üyelerinden biridir. 22 Ocak 1943’de doğan Dr. Wolfowitz, lisans eğitimini 1965 yılında Matematik üzerine Cornell Üniversitesi’nden ve doktorasını 1972 yılında Siyaset Bilimi üzerine Chicago Üniversitesinden almıştır.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: