Prof. Dr. Rasim Kale - Bilgiler
08/12/2009 20:20
17 Ağustos 1956 yılında Trabzon'da doğdu. İlkokulu Rize'de, orta öğrenimini Bartın Lisesi'nde tamamladı. 1978- 79 Haziran döneminde İstanbul Anadoluhisarı Gençlik ve Spor Akademisi'nden Yönetim Bilimleri asıl ve Tenis yardımcı ihtisas dallarından mezun oldu.

1981- 85 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi işletme özel master programı ile Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor master programını tamamladı.

1985- 92 akademik yılları arasında Almanya Mainz- Johannes Gutenberg- Üniversitesi'nde Spor Bilimleri alanında Prof. Dr. med. Klaus Jung'un danışmanlığında spor tıp asıl, spor sosyolojisi ve hareket/ antrenman bilimleri yan dallarında Doktora çalışması yaptı. Doktora tez konusu: "1000- Km- Koşunun Etkileri" idi. Bu yıllarda Doktora çalışmasının yanı sıra birçok kurs ve seminerlere katıldı. Rheinland- Pfalz Eyaleti, Eyalet Spor Birliği' nde 'Yabancıların Entegrasyonu' ile ilgili özel komisyon üyesi olarak görev yaptı.

Mainz Türk Gücü ve SWV Futbol Kulüplerinde antrenör olarak çalıştı. 25 Kasım 1991 yılında girdiği doktora sınavını başararak spor bilimleri doktoru [Dr. Sportwiss.] ünvanını aldı.1991 yılı Aralık ayında Türkiye'ye döndü. Sırasıyla, Marmara Üniversitesi, İTÜ, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde çalıştı. 21 Ekim 1994 yılında Doçent oldu. 21 Nisan 2000 yılında ise; KTÜ Rektörlüğü tarafından Profesörlüğe yükseltildi.

1997 yılı Sabac Büyükler Balkan Badminton Şampiyonası'nda milli takım antrenörlüğü görevinde bulundu. Badmintondan ayrı olarak Futbol, Voleybol, Hentbol ve Satranç dallarında antrenörlük belgelerine sahip olan Prof. Dr. Sportwiss. Rasim KALE, halen KTÜ- Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Kurucu Müdürlük görevini yürütmektedir. Evli ve bir çocuk babası olup Almanca bilmektedir.

Eserleri:

Voleybol, badminton, futbol, sporda motorik, sporda dayanıklılık, omurga sağlığımız ve egzersiz, klinik ve uygulamada ergometri, 1000- km- Almanya Koşusu, okulöncesi dönemde beden eğitimi ve oyun öğretimi yaşam boyu spor,beden eğitimi ve spor bilimlerine giriş, ilköğretimde beden eğitimi ve oyun öğretimi konulu toplam 18 kitaba imza atmış olup, 50' nin üzerinde yurtiçi ve yurt dışı yayını bulunmaktadır.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: