08/12/2009 20:19
RAUF PARFI: 1943 yılı Eylül ayında Özbekistan 'ın Taşkent vilayetinde doğdu. Taşkent Devlet Üniversitesi 'ni bitirdi. Çeşitli yayınevlerinde çalıştı. İlk şiirleri 1950 'li yılların sonlarında yayınlanmaya başladı. 1960 'lı yıllarda tanındı. 60 'lı yılların başında klasik Sovyet şiirinden ayrılan, sonraki yıllarda daha da belirginleşen özgürlük düşüncesini içinde taşıyan, sembolizme kısmi dönüşü hissettiren ve suskunluk devrinden sonraki Yeni Özbek Şiiri diye adlandırılan modern Özbek şiirinin üç büyük öncüsünden biri olarak kabul edilir. Şairin, Kervan Yolu (Karvon yo'li, 1968), Tasvir (Tasvir, 1973), Hatırat (Xotirot, 1975), Sabır Ağacı (Sabr daraxti, 1986), Tevbe (Tavba, 2000) şiir kitaplarından en bilinenleridir. Güçlü bir çevirmen sıfatıyla Byron, Şehriyar ve Nazım Hikmet 'i Özbek okuyuculara tanıtan şair bir çok ödülün de sahibi. Bunlardan en önemlileri Uluslararası Mahmud Kaşgari Ödülü (1989) ve Türkiye Diyanet Vakfı Türk Dünyası Münacat Yarışması Büyük Ödülü (1996) 'dür.

Zerafet Rauf Parfi Nehir dalgasına gazel yazılmış, Otlar eğilmiş de kitap okuyor. Bir lahza neşeyle gülüyor güneş Diğer bir an ah çekiyor duruyor. Kamışlar fısıldar ırmak yanında, Gökte ak bulutlar gezer mecalsiz. Varlık diri bir zerafet, cihanda, Birine yalvarır, sığınır halsiz. Bu kadar güzellik hangi mekanda, Bu hangi kitaptır, kimin defteri, Kimin dünyasıdır kılıç ucunda? Titreyip parlıyor bir lamba, garip, Bir küçük kuş öter ruhum içinde, Bir kuş beni arar, ağlar acayip. Zarofat Daryo mavjlariga yozilmish g'azal, Maysalar egilib o'qiydir kitob. Shodlanib xandalar otar bir lahza, Bir lahza oh tortib qo'yadir oftob. Qamishlar shivirlar daryo tomonda, Ko'kda oq bulutlar kezar bemajol. Bir tirik nafosat borliq, jahonda, Kimgadir elanar, qilar iltijo. Bu qadar go'zallik qaysi ochunda, Bu qaysi kitobdir, kimning daftari, Kimning olamidir qilich uchinda? Qaltirab porlaydir bir chiroq g'arib, Bir qushcha sayraydir ruhim ichinda, Bir qushcha yig'laydir meni axtarib.

Önceki
Önceki Konu:
Kaya Özdemir
Sonraki
Sonraki Konu:
Temel Yılmaz

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: