Sabahattin Ali - Bilgiler
08/12/2009 20:17
(1907 Gümülcine - 1948 Kırklareli) Türk öykü ve roman yazarı. İstanbul Öğretmen Okulunu bitirip bir yıl öğretmenlik yaptıktan sonra Almanya'ya gönderildi. Yurda dönünce çeşitli illerdeki ortaokullarda Almanca öğretmenliği yaptı. Milli Eğitim Bakanlığı Yayın Müdürlüğünde ve Devlet Konservatuvarında dramaturg olarak çalıştı. Marko Paşa ve onu izleyen gülmece gazetelerindeki yazıları nedeniyle üç ay hapis yattı. Sürekli izlendiği için Bulgaristan'a kaçarken sınırda öldürüldü.

Sabahattin Ali, edebiyat yaşamı süresince şiir, öykü ve romanlar yazdı, çeviriler yaptı. Öykülerinin konularını Anadolu'dan, Anadolu köylülerinin acılı yaşantılarından aldı. Gözlemlerini, sert ve gerçekçi bir anlatımla yansıttı. Toplumsal içeriği ön plânda tuttu. Son gülmece yazılarını, taşlamalı masallar olarak kaleme aldı.

Başlıca yapıtları şunlardır:

Şiiri; Dağlar ve Rüzgâr; öyküleri; Değirmen, Kağnı, Ses, Yeni Dünya, Sırça Köşk (taşlamalı masallar); romanları; Kuyucaklı Yusuf, İçimizdeki Şeytan, Kürk Mantolu Madonna; tiyatro oyunu; Esirler.

Önceki
Önceki Konu:
Seçki
Sonraki
Sonraki Konu:
Şiir

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu