08/12/2009 20:17
(1900 Lyon, Fransa - 1944 Akdeniz) Fransız roman yazarı. Soylu bir aileden geldi. Dört yaşındayken babasını kaybetti ve annesi tarafından bir şatoda büyütüldü. İki yıl mimari okudu. Askerliğini hava kuvvetlerinde yaptıktan sonra bir uçak şirketinde pilot oldu ve uzun mesafeli uçuşlar yaptı. Buenos Aires'te "Aeroposta Agentina"nın müdürü oldu. Air France'ta çalıştı. 1939-1944 arasında savaşa katıldı.

Bütün kitaplarında uçmanın getirdiği deneyleri anlattı. Yeni insancıl düşünceyi geliştirdi ve insanın atmosferi ele geçirişini izledi. Masal kitabı Küçük Prens, çocuksu bir düşünceyi, tertemiz bir insanı simgeledi. Bu kitap bütün dünya dillerine çevrildi ve baş ucu kitabı oldu. Küçük Prens, okuyucuya yaşamdaki en değerli ve önemli şeylerin en basit şeyler olduğunu, gerçek mutluluğun bir insanı mutlu etmek, en büyük zenginliğin başkalarına bir şeyler verebilmek olduğunu hatırlatan, büyüklere de seslenen bir çocuk masalıdır.

Başlıca yapıtları şunlardır:

Courrier Sud (1929), Guerre (1952), Küçük Prens (1943), Citadelle (1948), Kanayan İspanya (1967), Mektuplar (1972), Günlük Notlar (1975).

Önceki
Önceki Konu:
Saffeti Ziya
Sonraki
Sonraki Konu:
Saint-john, Perse

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Son Ziyaretler: