08/12/2009 20:19
Horiepiskopos SAMUEL AKDEMİR

İbrahim ve Hana’nın oğlu Samuel Akdemir, Mardin’e bağlı Midyat ilçesinin Zaz köyünde doğdu. İlkokulu Midyat’ta; Süryanice ve Mesihsel öğrenimini ise Aynvert köyünde tamamladı.

1940 yılında Turabdin Metropoliti Mor Timoteus Tuma tarafından önce Koruyo, daha sonra da Afudyakno olarak resmedildi. 1950 yılında Mardin Metropoliti Mor Filiksinos Yuhanon Dolabani tarafından Deyrulzafaran Manastırı’na öğretmen olarak atandı.

08.01.1951 tarihinde aynı Metropolit tarafından İncili Şemmas, 1956 yılında da Mardin Mor Petrus ve Mor Pavlus Kilisesi’ne Papaz olarak takdis edildi. Aynı yıl içinde bilgisini daha ileri bir düzeye taşımak ve özellikle de Arapça’sını güçlendirmek amacıyla bir yıllığına Musul Teoloji Okulu’na gönderildi.

Mardin’de on iki yıl gibi uzun bir süre Papazlık görevini yerine getiren Samuel Akdemir, 1963 yılında Süryani Ortodoks Cemaati’nin isteği üzerine İstanbul’a geldi. 1976’da da Halep Metropoliti Mor Diyonosiyos Circis ve Beyrut Metropoliti Mor Atanasiyos Efrem tarafından Horiepiskoposluk rütbesine yükseltildi.

Horiepiskopos Samuel Akdemir 1977 yılında Kadesetli Patrik Moran Mor İğnatiyos III. Yakup tarafından Patrik Vekilliği görevine getirildi. 1986 yılına kadar Ruhani Reislik yapan Akdemir, İstanbul Abraşiyesi’nde önemli ve yararlı hizmetlerde bulunmuştur.

Horiepiskopos Samuel Akdemir’ in Türkçe olarak yazdığı 1972 yılında basılan “Dini Kurallarımız” adlı eserinin yanında, 1989’da Arapça’dan Türkçe’ye çevirdiği Ruhsal Hazine adlı kitabı ile 1993 yılında yine Arapça’dan Türkçe’ye çevirdiği Teodora adlı kitapları vardır.

Önceki
Önceki Konu:
Yusuf Çetin
Sonraki
Sonraki Konu:
Savme Akyön

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: