08/12/2009 20:20
Bugün Hollywood’un en çok kazanan aktrislerinden olan Sandra Bullock, 26 Haziran 1964 yılında Virginia, Arlington’da doğdu. Annesi Helga Bullock, ünlü bir opera sanatçısı, babası ise müzik öğretmeni olan Bullock’un çocukluğu opera sanatçısı olan annesinin turneleri dolayısıyla Avrupa’da geçti. Bu turnelerde, sahneye ve dolayısıyla oyunculuğa olan ilgisi başladı ve zamanla arttı.

1982’de doğduğu şehir olan Arlington'daki Washington Lee Lisesi'nden mezun olduktan sonra East Caroline Üniversitesi'nde oyunculuk eğitimi aldı. Burada drama dersleri alan ve oyuncu olmaya karar veren Bullock, okulu bitirmeden oyunculuk hayatına atıldı. Bir süre tiyatroda devam ettikten sonra 1989 yılında televizyona yöneldi ve " Bionic Showdown : The Six-Million-Dolar Man and the Bionic Woman " adlı bir yapımda yer aldı. Ertesi yıl romantik komedi filmi " Working Girl "de rol alan Bullock, 1992 yılında sevgilileri tarafından terk edilmiş bilim adamlarını konu alan ikinci sınıf romantik komedi " Love Potion No. 9 "da yer aldı.

Daha sonra sinemada şöhreti, 1994 yılında, Keanu Reeves ile birlikte rol aldığı “Speed” filmiyle yakaladı. Zamanla romantik komedilerin aranan yıldızı haline gelen Bullock, 1996 yılında " Two If by Sea " adlı filmde tanınan komedyen Denis Leary ile birlikte oynadı. Bu filmde rol aldıktan sonra, Ernest Hemingway'i canlandıran Chris O'Donnel ile " In Love and War "filminde oynadı. Filmde savaşta gönüllü hemşirelik yapan Agnes Kurowsky'i canlandırdı.

Sinemadan kazandıklarıyla "Fortis Films" adlı kendi yapım şirketini kuran Bullock, 1998 yılında " Hope Floats " filminin yapımcılığını üstlendi. Aynı yıl Nicole Kidman ile birlikte sihirle uğraşan iki kız kardeşin hikayesini konu alan " Practical Magic " adlı filmde rol aldı. 1996 ve 1999 yıllarında People dergisinin Dünyanın En Güzel 50 İnsanı listesine giren başarılı oyuncu, "The Thing Called Love" filmi için de kendi şarkısını besteledi ve söyledi. " The Prince of Egypt " filminde seslendirme yapan aktris, Ben Affleck ile " Forces of Nature " ve Liam Neeson ile de " Gun Shy " adlı filmlerde de rol aldı.

2000 yılında çekilen “28 Days”filminde, yaşamda ikinci bir şans arayan alkol bağımlısı bir yazarı canlandıran Bullock, aynı yıl rol aldığı " Exactly 3:30 "de de dakiklik sorunu yaşayan bir iş kadınını canlandırdı. “Güzel Dedektif” filminde ise FBI ajanı Grace Hart'ı canlandıran başarılı oyuncu, 2002’de Barbet Schroeder'ın yönettiği " Murder By Numbers " filminde cinayet masası dedektifi Cassie Mayweather’ı canlandırdı.

1989'dan bu güne kadar bir çok filmde rol alan başarılı oyuncunun aldığı ödüllerden bazıları şunlardır: 1995’de, MTV Film Ödülü’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, aynı yıl “Speed” filminde birlikte rol aldığı Keanu Reeves ile birlikte MTV Film Ödülü’nün En İyi İkili Ödülü, yine aynı yıl MTV Film Ödülü’nde En Çekici Kadın Ödülü.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu