08/12/2009 20:22
İtalyan konser kompozisyonlarının en kaliteli ve en orijinal yorumlarından biri.

Seçkin enstrümantal olanaklarını,şiirsel sesli bir araştırmada kendi dayanağı olan kişisel ve derin yorumlayıcı bir bakış açısıyla ortaya koyuyor.

Meslekte ilk dokuz yılını Bach, Chopin ve schubert'in müziklerinden oluşan konserlerle geçirdikten sonra, on dokuz yaşında Napoli' de seçkin uluslar arası bir yarışma olan Alfredo Casella' yı kazanmıştır.

İki yıl sonra kazandığı New York'taki Bruce Hungerford Vakfı'nın birincilik ödülü ona, dinleyicilerin ve eleştirmenlerin coşku dolu beğenisiyle karşılanan konserini verdiği ünlü Carnegie Hall'ın kapılarını açmıştır.Montraux'daki ' Clara Haskil' ve Milano' daki ' Dino Ciani-scala Operası' gibi çeşitli yerlerdeki başarıları sanatsal yönünü kanıtlamış ve bunun sayesinde de parlak uluslar arası bir kariyer edinmiştir.2000 yılını ocak ayında Rusya'da St Petersbug Filarmoni Orkestrası ile Liszt'in 1 nolu Konçertosunu yorumlamasının dışında tüm Avrupa' da özellikle de Macaristan, Almanya, Avusturya,Fransa,İsviçre Belçika, İspanya, Portekiz,Lüksemburg ve 1988' de Londra Wigmore Hall'da parlak bir sahne başarısı elde ettiği Büyük Britanya' da konserler gerçekleştiriyor.

Ayrıca ABD ve Meksika' da 2002 de ise Japonya' da solist olarak ve Ahronovich, Hirokami, Maag, Renzetti, Yoram David, Soudant gibi şeflerin yönettiği orkestralar eşliğinde değişik yerlerde turneler yaptı.

Tamamını Chopin'in 24 eserini yorumlamaya adadığı ve sonraki yılların temsillerine de konuk sanatçı olarak katıldığı İtalya'da önemli sayılan Arturo Benedetti Michelangeli piyano festiveli'nin 20. yıldönomü Temsili'nde ( 1983 ), Ravenna Festivali'nde, Torino'daki Settembre Musica'da, Stresa'nın Müzik Haftaları'nda, Roma Filarmonisinde ve daha birçok önemli merkez ve sahnede yer aldı.

Plak kayıt çalışmalarına on altı yaşındayken Lizts'e adadığı bir plakla başladı.Bunu Munzio Clementi'nin Fonit Cetra ( İtalyan Plak Eleştirmenleri 20. Ödül Töreni) için Garduas ad Parnasssum'un ilk dünya kayıdına katılması izlemiştir.

Brahms'a ve Cilea'nın seçkin piyano sayfalarına adadığı kayıtlarla, Clementi'nin müzikleriyle yeni bir Cd çıkarmayı hedefliyor.

Napoli ' Maggio dei Monumenti. Maggio della Musica ' Festivali'nin sanat direktörü ve Roma ' Muzio Clementi ' Derneği'nin başkanıdır.

Sonraki
Sonraki Konu:
Mahmut Kaçar

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: