Şeker Ahmet Paşa - Bilgiler
08/12/2009 20:17
(1841 İstanbul - 1907 İstanbul) Osmanlı sanatında Batı türü resim geleneğinin yerleşmesinde önemli rol oynamış ressam ve eğitimci. Asıl adı Ahmet Ali'dir. Küçük yaşta Tıbbiye Mektebine girdi (1855). Resim yeteneği nedeniyle bu okulda resim öğretmenliği yardımcılığına getirildi. Daha sonra Harbiye'ye geçti. Abdülaziz'in ilgisini çekince, resim öğrenimi için Paris'e gönderildi . Önce Mekteb-i Osmani'ye devam etti. Paris Güzel Sanatlar Akademisine geçti ve G. Boulanger ve J. L. Gêrome gibi öğretmenlerden ders aldı.

Uzun hazırlık ve çalışmalardan sonra, Türk ve yabancı ressamlardan oluşan bir resim sergisi açmayı başardı (27 Nisan 1873). Bu sergi Türkiye'de açılan ilk resim sergisiydi. İkinci sergiyi 1 Temmuz 1875'te Dârülfünun binasının salonunda açtı. Bu sergide kendi resimleri ve başka Türk ressamların eserleriyle birlikte yabancı ressamların eserleri yer aldı. Şeker Ahmet Paşanın Sanayii Nefise Mektebinin açılmasında da önemli bir rolü olmuştur (1876).

Önceki
Önceki Konu:
Şehzade
Sonraki
Sonraki Konu:
Şeria Irmağı

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: