08/12/2009 20:17
Ses dalgalarının saklanabilecek biçime dönüştürülerek kaydedilmesi. Sesi, özel yapılmış, birbirinden farklı bazı maddeler üzerine kaydederek, yıllar sonra bile tekrarlamak, yani yeniden dinlemek mümkündür. İlk ses kaydı fonograf adı verilen araçlarla gerçekleştirilmiştir.

Seslerin kaydedilmesi ve sonra tekrar dinlenebilmesi, radyo, televizyon ve basın gibi yayın organlarında büyük kolaylıklar sağlamıştır. Teyp, bantlar üzerine ses kaydı yapabilen ve seslerin dinlenmesini sağlayan araçlardan birisidir. Video ise hem ses kaydı, hem de görüntü kaydı yapabilmektedir. 1920'li yıllarda optik kayıt sistemlerinin ilk örnekleri geliştirilmiştir. Ses dalgalarının ışık darbelerine dönüştürülüp, fotoğraf filminden yapılmış şeritlere aktarılmasına dayanan bu teknik, sesli filmlerin de doğuşunu sağladı.

Optik ses kayıt sistemlerinin başka bir türü olan sayısal (dijital) kompakt disklerdeyse (CD), ses sinyali 0 ya da 1 gibi kodlara çevrilerek dijital olarak kaydedilir. Bu yöntemlerle elde edilen ve lâzer ışını aracılığıyla okunan sayısal CD'ler 1980'lerde üretilmeye başlandı.

İLGİLİ KONULAR

Ses

Kategoriler:
Etiketler:
Önceki
Önceki Konu:
Ses
Sonraki
Sonraki Konu:
Ses Enerjisi

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: