08/12/2009 20:17
(1919 İstanbul - 1986 İstanbul) Türk roman ve öykü yazarı. Lise öğrenimini yarıda bırakarak Trakya'da, Anadolu'da çeşitli kentlerde ve İstanbul'da memurluk yaptı. Bir süre Basın İlân Kurumunda çalıştı. Edebiyat alanına şiir ve öykülerle başladı. Öykü ve roman dalında kendini kanıtladı. Konularını genellikle kendi yaşamından aldı. Dış ve iç gözlemlerini yansıtmaya önem verdi. Gerçekçi bir anlatımla psikolojik çözümlemeler yaptı. Kendine özgü teknikle şiirsel bir dil kullandı. Eleştiri, deneme, makale, fıkra, biyografi ve röportaj dallarındaki ürünleri hemen hemen bütün sanat dergilerinde ve günlük gazetelerde yayımlandı. En çok ödül alan yazarlarımızdan biri oldu.

Başlıca yapıtları şunlardır:

Öyküleri; Beyaz Duvar, Zonguldak Hikâyeleri, Başgöz Etme Zamanı, Garnizonda Bir Olay, Anahtarcı Salih, Kör Şeytan, Bana Karşı Dön, Kapatma; romanları; Ne Ekersen, Yaş Ağaç, Cinsel Oyun, Bir Gün Büyüyeceksin, Süeda Hanımın Ortanca Kızı, Yanartaş, İhtiyar Gençlik, Şeytan Çekiçleri, İçe Dönük ve Atak; tarihsel roman; Köroğlu, Sultan Döşeği, Nemrut Mustafa; deneme; Bir Açıdan; inceleme-araştırma; Türk Romanı, Edebiyat Dostları, Çocukluk Yılları; çocuk kitapları; Çocuklara Hikâyeler, Düşleme Oyunu, Bastıbacak Ermiş, Deli Ali.

Önceki
Önceki Konu:
Sıfat Türleri
Sonraki
Sonraki Konu:
Sesler Ve Harfler

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: