08/12/2009 20:17
Bir düzenek ya da makinenin, nasıl çalıştığını göstermek üzere hazırlanmış, incelenen sistemin ya da olayın hemen hemen aynı özelliklerini taşıyan modeli. Örneğin, uçuş simülâtörü, radar simülâtörü, atış simülâtörü ve uzay simülâtörü gibi. Örneğin uçuş simülâtörü, uçağa binmeden önce mürettebatın manevralara alışmasını sağlar; radar simülâtörü, bir radarın çalışma biçimlerini göstererek, radar operatörleri yetiştirmeyi sağlar; atış simülâtörüyse genellikle füze, uçaksavar ve tanksavar güdümlü mermilerinin, gerçek mermi kullanmadan talimlerinin yapılmasında kullanılır.

Simülâtörlerin, uzay çalışmalarında da çok büyük yeri vardır. Astronotlar, uzaya gitmeden önce, uzayda karşılaşabilecekleri her türlü koşulu düşünüp bu ortamları, simülâtörler aracılığıyla Dünya'da oluştururlar. Simülâtörlerde uzaydaymış gibi çalışmalar yaparlar. Böylece, bir astronot uzaya gitmeden, orda karşılaşabileceği her türlü sorun karşısında ne yapacağını öğrenmiş olur.

Önceki
Önceki Konu:
Su Enerjisi
Sonraki
Sonraki Konu:
Siklon

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: