08/12/2009 20:17
(1882 Petersburg, Rus Çarlığı - 1971 New York, ABD) Rus asıllı ABD'li besteci. Tam adı İgor Fyodoroviç Stravinski'dir. Bir opera sanatçısı olan Fyodor İgnatiyeviç Stravinski'nin dört oğlundan biridir. Küçük yaşta piyano, ardından da armoni ve kontrpuan derslerine başladı. Ancak ailesinin isteğiyle ceza hukuku ve hukuk felsefesi öğrenimi için Petersburg Üniversitesine gönderildi. Bu dönemde müzik ilgisi kompozisyona yöneldi. 1902 yazında Rimsky Korsakof'la tanıştı. Ertesi yıl Rimsky Korsakof'tan özel ders almaya başladı. Onun aracılığıyla Petersburg'da özel ya da halka açık konserlerde bestelerini seslendirildi. 1905'te üniversiteyi bitiren Stravinsky 1906'da kuzeni Yekaterina Nossenko ile evlendi.

1909'da bir öneriyle bale müziği yazmaya başladı. Böylece ortaya çıkan Ateş Kuşu operasının başarısı üzerine Stravinsky, piyano ve orkestra için yazmaya başladığı "Konzertstück"ü baleye uyarladı ve bu alanda besteler yapmaya devam etti. Savaşın araya girmesiyle, savaş yıllarını tümüyle İsviçre'de geçirdi. Savaş ilerledikçe Stravinsky yalnızca Rusya'dan değil, Rus Balesi'nden ve merkezi Berlin'de bulunan müzik yayımcısından da koptu.

Savaş sırasında yazdığı kompozisyonların birçoğu için Cenevre'de bir yayımcı buldu. Savaş bitince Fransa'ya yerleşerek yaklaşık 20 yıl çeşitli Fransız kentlerinde yaşadı. Bu yıllarda müziğinde köklü bir değişikliğe giderek, önceki üslübunu belirleyen Rus ögeleri yerine, yeni klâsik anlatımı benimsedi.

Savaştan hemen sonra Stravinsky Rus Balesi'yle yeniden ilişkiye geçti. Rusya'daki mal varlığını yitiren Stravinsky, gelir sağlamak için piyanistliğe ve orkestra şefliğine yöneldi. Piyano ve nefesli çalgılar için konçerto (1923-1924), piyano için Sonat ((1924), piyano için La Majör Serenat (1925), piyano ve orkestra için Capriccio (1929), iki solo piyano için Konçerto (1935) gibi bazı yapıtlarını da bu amaçla yazdı. Bu arada çeşitli topluluklar için bale müziği yazmayı sürdürdü.

1938'de büyük kızı veremden ölen Stravinsky, 1939'da da karısını ve annesini kaybetti. İkinci Dünya Savaşı başlayınca Harvard Üniversitesinin çağrısını kabul ederek 1939-1940 öğretim yılında müzik konferansları vermek üzere ABD'ye gitti.

Savaş yıllarında Do Majör Senfoni ve Üç Bölümlü Senfoni adlı iki önemli senfonik yapıt besteledi. Bu dönemde bir de Avrupa turnesine çıktı. Stravinsky da ha sonra, artık kendisine dar gelen yeni klâsik tarzı aştı. Bu yönde çeşitli yapıtlar besteledi. 1966'dan sonra sağlığı bozulan Stravinsky daha az yazmaya başladı ve 1971'de yaşama veda etti.

Önceki
Önceki Konu:
Strauss Ailesi
Sonraki
Sonraki Konu:
Suç

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler:
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi