08/12/2009 20:17
(1526 Kahire, Mısır - 1585 İstanbul) Arap astronomi ve matematik bilgini. Asıl adı Takiyüddin Bin Muhammet Bin Ahmet Bin El-Maruf Bin El Emir Nasireddin Mengüberti'dir. 1526 yılında Kahire'de doğdu. 1585 yılında İstanbul'da öldü.

Mısırlı bilgin Muhammet Bin Maruf'un oğludur. Kahire'de eğitimini tamamladıktan sonra, III. Murat döneminde İstanbul'a geldi. Müneccimbaşılık görevine atandı. Padişahın çevresindeki önemli insanları etkileyerek bir gözlem evi kurulması yönünde padişahı ikna etti. 1576 yılında kurulan gözlem evinin başına getirildi. Ancak bir yıl sonra gözlem evi, veba salgınının nedeni olarak gösterildi. Padişah gözlem evini yıktırdı ve Takiyüddin'i İstanbul'dan uzaklaştırdı.

Takiyüddin, kendi kurduğu gözlem evinde kısa bir süre çalışma olanağı bulsa da önemli araştırmalar yaptı. Gözlem evinde halkalı araç, duvar kadranı, yıldızların yüksekliğini ve açıklığını ölçmeye yarayan açıklık aracı, sekstant gibi araçlar bulunmaktaydı. Ayrıca o dönemden kalan bir minyatürden Takiyüddin'in usturlâp, kadran, mekanik saat, kum saati ve çizim araçları kullandığı bilinmektedir.

Önceki
Önceki Konu:
Sistem (matematik)
Sonraki
Sonraki Konu:
Tek Doğal Sayılar

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: