Tansuğ Bleda - Bilgiler
08/12/2009 20:18
Tanşuğ Bleda, Dışişileri Bakanlığı bünyesinde uzun yıllar diplomat olarak görev yapar. Paris, Tiran, Roma ve Bonn önemli görev yerleri arasındadır. Tahran'da büyükelçi, Paris'teki OECD'de Türkiye Daimi Temsilcisi olur. Paris Büyükelçiliği sırasında, meslekte 42 yılını doldurarak, emekliye ayrılır. Bleda, 1961 yılında Paris'e üçüncü katip olarak atandığı dönemde, Reşat Nuri Güntekin’in kızı Ela Güntekin ile evlenir, 1968 yılında boşanır. Bleda, Hariciye'deki anılarını, Maskeli Balo adıyla yayınlamıştır.

ESERLERİ

1.Maskeli Balo

Tansuğ Bleda

Doğan Kitapçılık

Maskeli Balo, Atatürk'ün Genelkurmay'la birlikte devlet yapısının temel direği olarak gördüğü Dışişleri'nin öyküsü...

Bonn, Tahran, Paris, Tiran, Roma ve daha pek çok yerde çeşitli görevlerle Türkiye'yi uzun yıllar başarıyla temsil eden Tanşuğ Bleda, maskenin elverdiği ölçüde, anılarını, gözlemlerini ve içinde bulunduğu politik ortamı bazen tebessüm bazen hüzünle aktarıyor. 42 yılını meslekte geçiren Bleda'nın gözünden Dışişleri mensupları ve onlarla birlikte ailelerinin yaşadığı üzüntü, telaş, zahmet ve hatta korku dolu günler...

Önceki
Önceki Konu:
Yaşar Tunalı
Sonraki
Sonraki Konu:
Ümit Utku

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu