Tokyo - Bilgiler
08/12/2009 20:17
Japonya'nın başkenti. Kent, Tokyo Körfezi'nin batı kıyısındaki Kavasaki ve Yokohama ile birlikte, gökdelenleri, alış veriş merkezleri, bankaları, fabrikalarıyla geniş bir bölge içinde yer alır. Nüfusu 8 323 699 kişi (1999). Japonya'nın demir yolu ağının merkezi olan Tokyo, aynı zamanda önemli bir deniz ulaşım merkezidir. Nüfusun beşte biri kenti çevreleyen bereketli ovada yaşar. Tokyo doğal yapısı, deniz kıyısında kurulmuş olması nedeniyle dünyanın en önemli kentlerinden biri konumundadır.

Kalabalık bir nüfusa sahip olan Tokyo'ya Japonya'nın dört bir yanından insanlar okumaya ve çalışmaya gelmektedir. Tokyo'da metro ve elektrikli trenlerle sağlanan hızlı bir taşımacılık sistemi vardır.

Kentin endüstri ürünleri, elektrikli ve elektronik eşyalar, fotoğraf ve sinema makineleri, video aygıtları ve motorlu taşıtlardır.

Tokyo'nun en önemli yerlerinden biri, dünyaca ünlü bir alışveriş merkezi olan Ginza'dır. Burası tiyatroları, otelleri, lokantaları ve ünlü Tokyo Kulesi ile turistlerin ilgisini çeker.

İLGİLİ KONULAR

Japonya

Sonraki
Sonraki Konu:
Toros Dağları

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu