08/12/2009 20:17
Boğaz ağrısı, baş ağrısı, ateş ve üşüme, titreme, boğaz ve çenede ağrıyan bezler şeklinde belirtileri olan iltihap. Bademcikler lenf düğümcükleridir. Ağzınızın gerisinde her iki yanda birer tanedir. Diğer görevlerinin yanında, ağza giren zararlı mikroorganizmaları filtre etmek de vardır. Fakat çok fazla bakteri girince direnemezler, iltihaplanırlar ve şişerler. Buna bademcik iltihabı denir. Özellikle çocuklarda çok yaygındır.

Tonsillit belirtileri gribinkilere benzer. İlk belirti yutmayı zorlaştıran boğaz ağrısıdır. Bademcikler görülür şekilde kırmızılaşır ve şişer. İltihaplanmış bademciklerin üzerinde nokta şeklinde iltihap alanları da görülebilir.

Bölgesel lenf düğümleri büyüyüp hassaslaşabilir. Eğer belirtiler 48 saatten uzun sürerse ya da ailenin geçmişinde tekrarlayan tonsillit öyküsü varsa doktora başvurulmalıdır. Bunun için, boğaz muayenesinin ardından, hastalık etkenin beta streptokok bakteri olup olmadığını anlamak için kültür örneği alınacaktır.

Tonsillit günümüzde oldukça yaygındır. Tedavi edilmezse bademciklerin çevresinde apse oluşumuna yol açabileceği için, tonsillit mutlaka tedavi edilmelidir.

Bol bol dinlenmek, yumuşak yiyecekler yemek ve boğazı rahatlatacak sulu gıdalar almak gerekir. Ilık tuzlu suyla gargara yapmak ağrıyı azaltabilir. Ayrıca aspirin ya da benzeri ilâçlar yardımcı olabilir.

Önceki
Önceki Konu:
Tomografi

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: