08/12/2009 20:17
Yerkabuğunda bol bulunan maddeler arasında 39'uncu durumdaki, radyoaktif alfa partiküllerini emici özelliğe sahip yumuşak beyaz-gümüş renkli bir metal olan toryum da yirminci yüzyılda önem kazanmıştır. Thoria adıyla bilinen toryum oksid, bütün oksidler arasında en yüksek ergime noktasına sahiptir. Bu yüzden de yüksek sıcaklıklarla bağlantılı çok dayanıklı bileşiklerde ve dayanıklı seramiklerde kullanır. Toryum, esas olarak, monazitlen elde edilmektedir. Üretilen toryumun çok az kısmı kullanılmakta, gerisi atık madde olarak kal maktadır. Bu nedenle de üretim fazlası vardır. Kullanılmayan, fazlalık toryum ya radyoaktif madde olarak açıkta kalmakta ya da ileride nükleer yakıt olarak kullanılmak üzere saklanmaktadır.

Halen Hindistan en büyük çıkarımı yapan ülke (5,000 ton); onu Brezilya (1,400 ton) ve Malezya (400 ton) izlemektedir. Bu konuda önemli bir ülke olan Çin ise bilgi vermemiştir.

Önceki
Önceki Konu:
Kobalt
Sonraki
Sonraki Konu:
Elmas

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu