Tümgeneral Bahtiyar Türker - Bilgiler
08/12/2009 20:21
1 Haziran 1945 tarihinde Artvin ili Hopa ilçesindedoğan Türker,1967 yılında Kara Harp Okulu'ndan Topçu Subayı olarak mezun oldu. Çeşitli Topçu Birliklerinde Batarya Subaylığı ve Batarya Komutanlığı yaptı. 1978 yılında Kara Harp Akademisi'ni, 1979 yılında Silâhlı Kuvvetler Akademisi'ni, 1996 yılında Millî Güvenlik Akademisi'ni bitirdi. Kurmay Subay olarak; 48 nci Piyade Tugayı'nda Şube Müdürlüğü, Kurmay Başkan Vekilliği, Genelkurmay Başkanlığı'nda Proje Subaylığı, Kara Kuvvetleri Kurmay Şube Müdürlüğü, Cezayir Askerî Ataşeliği, 172 nci Zırhlı Tugay Komutan Vekilliği, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Lojistik Plân Şube Müdürlüğü görevlerinde bulundu.

1993 yılında Tuğgeneralliğe terfi ederek 4 ncü Zırhlı Tugay Komutanlığı görevine atandı. Bu görevi müteakip, Millî Savunma Bakanlığı Personel Daire Başkanı ve Makine Kimya Endüstrisi Kurumu Yönetim Kurulu Üyeliği'nde bulunmuştur.

1997 yılında Tümgeneralliğe terfi ederek Genelkurmay Personel Daire Başkanlığı görevine, 2000 yılında Kıbrıs'ta Tümen Komutanlığı'na, 2002 yılında da Harita Genel Komutanlığı'na atanmıştır.

30 Ağustos 2003 tarihinde emekliye ayrılan Tümgeneral Bahtiyar Türker; Ocak 2004 tarihinden itibaren, TSK ELELE Vakfı Genel Müdür'lüğü görevine ifa etmektedir.

Tümg. Bahtiyar Türker, Muharebe Harekât Şerit Rozeti, Üstün Birlik Yetiştirme Şerit Rozeti, Üstün Başarı Kıdemi Şerit Rozeti ile Üstün Cesaret ve Ferâgat altın madalyasına sahiptir. Evli ve iki çocuk babası olup, Fransızca bilmektedir. Tümgeneral Türker'in "İntihar Olaylarının Analitik Etüdü", "Emeklilik Süreci" adlı kitapları, Balkanlar'daki Yeni Gelişmeler ve İç Güvenlik konularında makaleleri ile amatör resim çalışmaları vardır.

Bahtiyar Türker, ülkemizde e-imza hizmeti veren TÜRKTRUST A.Ş'nin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de yürütmektedir.

(E-imza konusunda ayrıntılı bilgi edinmek için E-imza Portalını (www.e-imza.gen.tr) ziyaret edebilirsiniz.

Sonraki
Sonraki Konu:
Prodigy

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: