Turbo, daha fazla soğuk havayı motora vererek aracın performansının artmasını sağlar. Motorda soğuk hava sıcak havadan daha yoğundur. Bu yüzden motordan içeri giren hava ne kadar yoğun olursa içerideki patlamada o derece şiddetli olur. Bu sayede üretilen güç ve tork daha da fazlalaşır. Otomobillerin soğuk havalarda daha çok performanslı olmasının sebebide budur.

Otomobillerin performanslarını artırmak için iki çeşit turbo sistemi kullanılmaktadır. Bunlar süperşarj ve turboşarjdır. Süperşarj turbo, gaza basıldığı andan itibaren etkisini gösterir ve  turboşarja göre daha çok yakıt tüketir. Turboşarjın çalışma sistemi daha geç işlediği için etkisini süperşarja göre daha uzun sürede gösterir.

Turbolu araçları yüksek devirde kullandıktan sonra, aracı stop ettirmeden önce rölantide 3-5 dakika çalıştırmak gerekir. Böylece türbün boşalır ve soğur.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: