Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT), 1963 yılında kuruldu. 1983 tarihinde çıkarılan bir yasayla kurumun yapısı ve çalışmaları yeniden düzenlendi. Merkezi Ankara'da olan kurum, Radyolar Turizm ve Tanıtma Bakanlığına bağlıdır.

TRT'nin kuruluş amacı devlet adına yurt içi ve yurt dışına yönelik eğitici, eğlendirici yayınlar yapmaktır. Bu amacı gerçekleştirmek için yurdun çeşitli yörelerinde radyo ve televizyon verici istasyonları kurar, işletir, diğer ulusların radyo ve televizyon kuruluşlarıyla ilişki sağlar. 1983 yılında çıkartılan bir yasayla "Radyo ve Televizyon Yüksek Kurulu (RTÜK)" kurulmuştur. Bu kurumun amacı yurt içine yapılacak radyo ve televizyon yayınları için milli siyasete uygun ilkeleri saptamak, yasada belirtilen görev ve esasların uygulanmasının gözetim ve denetimini yapmaktır. Kurul 12 üyeden oluşur.

Üyelerin üçü Cumhurbaşkanlığı, üçü Bakanlar Kurulu, biri Milli Güvenlik Kurulu, ikisi YÖK, üçü de Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumunca belirtilen adaylar arasından, cumhurbaşkanı tarafından seçilir.

Önceki
Önceki Konu:
Türkçe
Sonraki
Sonraki Konu:
Tüzel

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi