08/12/2009 20:17
İngilizce Unidentified Flying Object (Kimliği Belirlenememiş Uçan Cisim) sözcüklerin baş harflerinden oluşan ve kimilerince Dünya'yı zaman zaman ziyaret ettiğine inanılan uzaylıların uzay gemilerine verilen ad. 1948 yılında ABD Hava Kuvvetleri, Mavi Kitap Projesi adı altında UFO'larla ilgili raporların toplandığı bir bir dosya oluşturmaya başladı. 1952 yılında ABD hükümeti fizikçi H. P. Robertson başkanlığında mühendisler, meteorologlar, fizikçiler ve bir astronomdan oluşan bir komisyon kurdu. Gizli tutulan ve daha sonra açıklanan raporda UFO görüntülerinin yüzde 90'ının parlak gezegenler, gök taşları, tan kızıllığı, iyon bulutları gibi astronomi ve meteoroloji olayları olduğu ya da hava taşıtları, kuşlar, balonlar , porjektörler ve sıcak gazlardan ya da sık rastlanmayan meteoroloji koşullarıyla bir arada ortaya çıkan farklı etkenlerden oluştuğu belirtildi. Şubat 1966'da oluşturulan yeni komisyonda pek farklı sonuçlar sunmadı.

1969 yılında "UFO'lar Üzerine Bilimsel Bir Araştırma" adı altında yayımlanan fizikçi E. U. Condon çalışmasında UFO olayını derinlemesine araştırmış ve raporunun "Sonuçlar ve Öneriler" kısmında Dünya dışı canlılar varsayımına karşı çıkmış ve konu üzerine araştırma yapılmasının anlamsız olduğunu belirtmiştir. Bu raporun yayınlanmasından sonrada farklı tartışmalar sürdü. Kamuoyunun büyük bir bölümü ve az sayıdaki bilim adamı UFO'lara yönelik araştırmaların sürdürülmesi gerektğini sanundular. ABD'li bir grup bilim adamı yeni çalışmalar yapabilmek için 1973 yılında Northfield'da UFO Araştırmaları Merkezi'ni kurdular.

Önceki
Önceki Konu:
Tüy
Sonraki
Sonraki Konu:
Uçan Koltuk

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi