08/12/2009 20:17
Ege Bölgesi'nin İç Batı Anadolu Bölümü'nde yer alan bir ilimiz. Yüz ölçümü 5341 km2, nüfusu 322 313 kişi (2000), il plâka kodu 64'tür. İlçeleri; Merkez, Banaz, Eşme, Karahallı, Sivaslı ve Ulubey'dir.

Uşak ili orta yükseklikteki dalgalı engebelerden oluşur. En önemli dağları, Murat Dağı, Elmadağ ve Çatma Dağı'dır. İl topraklarından kaynaklanan sular, Gediz ve Büyük Menderes ırmakları tarafından toplanır. En önemli ovası Banaz Ovası'dır. Uşak ili karasal iklimin etkisi altındadır. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar çok soğuk ve kar yağışlı geçer. Doğal bitki örtüsü bozkırdır. Fundalıklar, il topraklarında geniş bir yer kaplar.

İl ekonomisi tarıma dayalıdır. Yetiştirilen başlıca ürünler, buğday, arpa, şeker pancarıyla çeşitli sebzeler ve meyvelerdir. Kırsal kesimlerde hayvancılık yapılır. En çok kıl keçisi ve koyun yetiştirilir.

Sanayisi oldukça çeşitlidir. Uşak ilinde çok sayıda deri atölyesi, pamuklu dokuma ve halı tezgâhı vardır. En büyük sanayi kuruluşu Uşak Şeker Fabrikası'dır. Bu fabrika Türkiye'de kurulan ikinci şeker fabrikası olma özelliğini taşır. Uşak ilinin dokumaları oldukça ünlüdür. Özellikle Uşak halıları dünya çapında bir üne sahiptir.

Önceki
Önceki Konu:
Silahsızlanma
Sonraki
Sonraki Konu:
Sivil Savunma

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu