08/12/2009 20:19
S. Vedat KARAARSLAN, Gümüşhane’de 1958 yılında doğdu. Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümünden 1982 yılında mezun oldu.

Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Avrupa Toplulukları Ana Bilim Dalı, Ekonomi-Maliye Bölümünde 2003 yılında Yüksek Lisans yaptı.

Halen Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Modelleme ve Simülasyon Araştırma ve Uygulama Merkezinde Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

1984 yılında göreve başladığı PTT Ankara Başmüdürlüğü’nde Mühendis, Başmühendis, Grup Başmühendisi görevinde bulunmuştur. 1995 yılından itibaren PTT Genel Müdürlüğü Telekomünikasyon Dairesi Başkan Yardımcısı, Bilişim Ağları Dairesi Başkanı, Türk Telekomünikasyon A.Ş Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi, AYCELL Mobil Haberleşme ve Pazarlama A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı, EURASIASAT Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulunmuştur.

Belçika, İngiltere, Japonya, Almanya ve Amerka Birleşik Devletlerinde Telekomünikasyon sektörüne yönelik uzun süreli eğitimler almıştır.

1995 yılında Ankara Üniversitesi Avrupa Toplulukları Temel Eğitimi ve Topluluk Hukuku dalında eğitimi alarak Avrupa Birliği Uzmanlık derecesi almıştır.

Türkiye’de ilk Sayısal Telefon Santrallarında Proje ve İşletme Mühendisi(1984), İlk Paket Anahtarlamalı Data Ağlarında İşletme Mühendisi (1989, TURPAK), İnternet Alt Yapısının Kurulmasında Yönetici,TTNET), AYCELL Mobil Haberleşme ve Pazarlama A.Ş nin kurulmasında Yönetim Kurulu Başkanı, TÜRKSAT2-A nın uzaya gönderilmesinde Yönetim Kurulu Üyesi,1993 yılından bu yana Avrupa Birliği Telekomünikasyon Yönetmelik ve regülasyonları konusunda çalışmaktadır.

Anahtar Kelimeler : PSTN/ISDN/IP/ATM/Frame Relay /Uydu Networking,Traffic Engineering, XDSL,(Wi-Fi/Wimax), DWDM, Softswitch, SOAP /XML, NGN, IN, POCSAG/QAM/OFDM, QoS, PAMS/PESQ/PESQ, Telekomünikasyon sektöründe düzenlemeler ve standartizasyonlar.

B.J.K Üyesi, İngilizce, Ayşe ve Batuhan adında iki çocuk babası.

YAYINLARI

‘Avrupa Birliği’nde Mobil Haberleşme Teknolojileri ve düzenlemeler’

Ankara Üniversitesi Avrupa Toplulukları Uygulama Merkezi, (ATAUM), Uzmanlık tezi, 1995

‘Avrupa Birliği’nde Telekomünikasyon ve Türkiye ‘

Ankara Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, 2003/ Yüksek Lisans Tezi

‘Avrupa Birliği –Türkiye İlişkileri Bağlamında Telekomünikasyonda Serbestleşme’ Kitap, Pelikan Yayınları, 160 sayfa, Ankara, 2004

‘Avrupa Birliği Normları, Düzenleyici Otorite, Mühendislere Yönelik TELEKOMÜNİKASYON TEKNOLOJİLERİ, UYGULAMALARI VE REGÜLASYONLAR’ Kitap, Bıçaklar Kitabevi, 525 sayfa, Ankara, 2007

Önceki
Önceki Konu:
Yıldıray Çınar
Sonraki
Sonraki Konu:
Osman Çarmıklı

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: