Verdi, Giuseppe - Bilgiler
08/12/2009 20:17
(1813 La Roncole, İtalya - 1901 Milano, İtalya) İtalyan opera bestecisi. Yoksul bir bakkalın oğludur. Müziğe yedi yaşında başlamış, Busseto adlı küçük bir kentte bir orgcudan aldığı derslerle bilgisini genişletmiştir. Milano'ya giderek konservatuvara girmek istemişsede kabul edilmemiş ama Lavigna adlı besteciden çok şey öğrenmiştir.

1833'de Busseto'ya dönerek orgcu olarak çalışmaya başlamış, bu arada babasının arkadaşı Barezzi'nin kızıyla evlenmiştir. İlk operası Rochester ilgi görmemiş, 1839'da Milano'da temsil edilen Oberto orta düzey bir başarı elde etmiştir. Verdi karısının genç yaşta ölümü üzerine uzun süre beste yapmamış, Nabucco ile sanatına dönmüştür. Bu eserin uyandırdığı ilgi üzerine sanatçıya yeni eserler ısmarlanmış, bestelediği Rigoletto, II. Trovatore ve La Traviata hemen dünya sahnelerine yayılmıştır.

Verdi'nin hayatında ikinci hamle Un Ballo in Maschera ile başlamış, Aida ile sona ermiş, bunları üçüncü büyük operalar devri Otello ve Falstaff izlemiştir.

Önceki
Önceki Konu:
Veraset Vergisi
Sonraki
Sonraki Konu:
Vespucci, Amerigo

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu