08/12/2009 20:17
(1669 Venedik, İtalya - 1741 Viyana, Avusturya) İtalyan besteci ve keman sanatçısı. Antonio Vivaldi, 38 yaşında Hesse Darkstadt Kontunun yanında besteci ve keman sanatçısı olarak çalışmış, bu görevi 1713 yılına kadar sürdürmüştür. Bir yıl sonra da Venedik'te bir kız yetim okulunun koro ve orkestra yöneticiliğine getirilmiş, bu okulla birlikte Avrupa'nın birçok yerinde konser vermiştir. Burada çalıştığı süre içinde eserlerinin birçoğunu bu koro ve orkestra için üretmiştir.

1725 yılından sonra tek başına konserler vermeye, konçertolar yazmaya başlayan Vivaldi Avrupa çapında büyük ün sahibi olmuştur.

Antonio Vivaldi'nin hemen tüm yapıtları keman konçertosu biçimindedir. Müzik tarihinin ilk konçertolarının yazıldığı döneme denk düşer, bu nedenle konçerto eserlerin yaratıcısı olarak kabul edilir. Ancak, Vivaldi'nin, keman, flüt, obua, fagot gibi çalgılar için yazdığı birçok konçertosunun yanı sıra birçok sahne kantatı ve bilinen 38 opera eseri vardır.

Yarattığı unutulmaz eserlerinin içinde en bilinen ve hâlen popüler olan eseri Dört Mevsim'dir. Dört ayrı konçerto eserinin toplanmasından oluşmuş eşsiz bir eserdir. Sergilediği büyük uyumla Dört Mevsim, adeta bir müzik eserinin nasıl olması gerektiğini anlatan bir ders niteliğindedir.

Önceki
Önceki Konu:
Vitray

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: