18/03/2013 1:00
Bir çoğumuz görünmez kazalar geçirmişizdir. Elimizi kapıya sıkıştırmış, bisikletten düşmüş veya kolumuzu, bacağımızı biryerlere vurmuşuzdur. Bu kazalar sonucu vücudun darbe alan bölgesi kısa sürede morarmaya başlar ve hafif sızı verir.

Morarmanın asıl sebebi darbe sonucu deri altındaki yumuşak dokularda bulunan kılcal damarların çatlamasıdır. Çatlama sonucu damarlardaki alyuvarlar yani kırmızı kan hücreleri doku içerisine akın eder. Buda deri üstünde gördüğümüz morluk görünümünü oluşturur.1-2 gün sonra deri mavimsi bir renk alır. Bu süre içerisinde hafif şişlik ve sızı olabilir.5-10 gün içerisinde darbe alan yer sarı ve yeşil renklere dönüşür. Zaman geçtikçede morluk tamamen kaybolur ve sızı da diner. Bu renk değiştirmeler iyileşmenin aşamalarıdır.

Vücudumuz darbe aldığında buz veya herhangi bir soğuk cisim ile bastırılmalıdır. Bu kompresör kılcar damarlardaki kanamayı durdurarak morarmayıda minimum seviyeye indirir.

Kategoriler:
Etiketler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: